Procurili obavještajni podaci SAD: Izgleda da se sad zna kad i kako će Izrael napasti Iran


Američki istražitelji pokušavaju otkriti kako je par visoko povjerljivih obavještajnih dokumenata procurilo na internet.

Dokumenti koji su se u petak pojavili u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram sadrže navodnu američku procjenu izraelskih planova za napad na Iran.

Procjena se temelji na interpretaciji satelitskih snimaka i drugih obavještajnih podataka.

U ponedjeljak je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby rekao da je predsjednik Joe Biden “duboko zabrinut” zbog curenja informacija.

Dužnosnici nisu utvrdili jesu li dokumenti objavljeni zbog hakiranja ili curenja, rekao je Kirby, piše BBC.

Već tri sedmice Izrael obećava da će snažno udariti Iran u znak odmazde za iranski masovni napad balističkim projektilima na Izrael 1. oktobra.

Iran kaže da je to bio odgovor na izraelsko ubistvo vođe Hezbollaha, Hassana Nasrallaha, 27. septembra.

Vojni analitičari kažu da izraz korišten u naslovima izgleda vjerodostojno i da je u skladu sa sličnim povjerljivim dokumentima otkrivenim u prošlosti.

Pod naslovom “Strogo povjerljivo”, oni uključuju akronim “FGI”, što znači “obavještajna služba strane vlade”.

Čini se da su dokumenti proslijeđeni obavještajnim agencijama u savezu Five Eyes, pet zapadnih zemalja koje redovno razmjenjuju obavještajne podatke, a to su SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland.

Akronim “TK” u dokumentima odnosi se na “Talent Keyhole”, kodnu riječ koja pokriva satelitsku inteligenciju signala (SIGINT) i slikovnu inteligenciju (IMINT).

Uzevši zajedno, ova dva dokumenta su povjerljiva američka procjena izraelskih priprema da pogodi mete u Iranu, temeljena na obavještajnim podacima koje je 15. i 16. oktobra analizirala američka Nacionalna geoprostorno-obavještajna agencija.

Ono što se ističe je spominjanje dva sustava balističkih projektila lansiranih iz zraka (ABLM): Golden Horizon i Rocks.

Rocks je raketni sustav dugog dometa koji je napravila izraelska tvrtka Rafael i dizajniran za gađanje različitih ciljeva iznad i ispod zemlje. Smatra se da se Golden Horizon odnosi na raketni sustav Blue Sparrow s dometom od oko 2000 km.

Značaj ovoga je da bi to ukazivalo na to da izraelske zračne snage planiraju izvesti sličnu, ali znatno proširenu verziju svog ABLM napada na iranski radar u blizini Isfahana u travnju.

Lansiranjem ovog oružja s velikog dometa i daleko od iranskih granica izbjegla bi se potreba da izraelski ratni zrakoplovi nadlijeću određene zemlje u regiji poput Jordana.

Dokumenti također izvještavaju da nema znakova bilo kakvih priprema Izraela da aktivira svoje nuklearno odvraćanje.

Na zahtjev Izraela, američka vlada nikada javno ne priznaje da njezin bliski saveznik Izrael uopće posjeduje nuklearno oružje, pa je to izazvalo neugodnosti u Washingtonu.

Upadljivo je da u ovim dokumentima nema spominjanja ciljeva koje Izrael namjerava pogoditi u Iranu ili kada.

SAD nije skrivao svoje protivljenje gađanju iranskih nuklearnih istraživačkih objekata ili njegovih naftnih postrojenja.

Related Posts

1 of 276