James Webb je snimio najveću grupu super zvijezda u našoj galaksiji


Svemirski teleskop James Webb nastavlja snimati slike svemira koje su puno jasnije i detaljnije od onog što smo vidjeli do sad. Jedna od posljednjih slika koju je snimio je skup super zvijezda nazvan Westerlund 1, a prikazuje bogatu kolekciju nebeskih tijela koja sjaje poput dragog kamenja.

Skupovi super zvijezda su mladi skupovi zvijezda hiljadama puta većih od našeg Sunca te koji su svi zbijeni na malom području. Naša je galaksija proizvodila više klastera prije nekoliko milijardi godina, no više ne izbacuje toliko zvijezda, s time da danas u Mliječnoj stazi imamo samo nekoliko takvih jata.

Westerlund 1 najveći je preživjeli superzvjezdani skup u našoj galaksiji, a također je i najbliži našem planetu. Nalazi se 12.000 svjetlosnih godina daleko, a sastoji se od masivnih zvijezda između 50.000 i 100.000 puta većih od mase našeg sunca zbijenih unutar regije koja mjeri šest svjetlosnih godina u promjeru. Te zvijezde također uključuju žute hiperdivove koji su oko milion puta svjetliji od našeg sunca. Budući da zvijezde koje nastanjuju klaster imaju relativno kratak život, naučnici vjeruju da je star samo oko 3,5 do 5 miliona godina. To znači da su, barem po kozmičkim razmjerima, prilično mlade. Upravo zbog toga ovaj je klaster vrijedan izvor podataka koji bi nam mogao pomoći da bolje razumijemo kako masivne zvijezde nastaju i na kraju umiru.

Iako nećemo biti tu da ih vidimo, očekuje se da će klaster proizvesti 1500 supernova u manje od 40 miliona godina.

Astronomi su sliku superzvjezdanog skupa snimili kao dio tekućeg istraživanja Westerlunda 1 i drugog klastera nazvanog Westerlund 2 kako bi proučavali stvaranje i evoluciju. Kako bi snimili sliku, upotrijebili su Webbovu kameru blisku infracrvenom zračenju (NIRCam) koja je također nedavno korištena za snimanje supernove s gravitacijskim lećama koja bi mogla pomoći u definiranju brzine širenja našeg svemira, piše Engadget.

Related Posts

1 of 244