Čim se spomene, holesterol sam po sebi zna izazvati zabrinutost kod ljudi zbog svoje povezanosti sa srčanim bolestima i moždanim udarom, a iako je istina da visoki holesterol može biti štetan, bitno je razlikovati različite vrste. holesterol je sam po sebi masna tvar, a postoje dvije glavne vrste – lipoprotein visoke gustoće (HDL) i lipoprotein niske gustoće (LDL). Svaki od njih igra jedinstvenu ulogu u vašem tijelu, a učinkovito upravljanje njima ključno je za zdravlje srca.
HDL se često naziva “dobrim” holesterolom jer pomaže u uklanjanju viška holesterola iz krvotoka. S druge strane, LDL, poznat kao “loš” holesterol, može se nakupiti u vašim arterijama, povećavajući rizik od kardiovaskularnih problema. U idealnom slučaju, razine HDL-a trebale bi biti 50 miligrama po decilitru ili više, dok bi LDL trebao ostati ispod 100 miligrama po decilitru kako bi zaštitio vaše srce.
Važno je održavati LDL holesterol na nižim razinama tokom cijelog života. Istraživanja pokazuju da visoki LDL tokom vremena može dovesti do oštećenja, povećavajući rizik od srčanih bolesti. Stoga rano započinjanje i održavanje zdrave razine može pomoći u smanjenju dugoročnih rizika.
Iako lijekovi mogu povisiti razinu HDL-a, studije sugeriraju da ne smanjuju uvijek rizik od srčanih bolesti. Zato se mnogi stručnjaci usredotočuju na promjene načina života koje ne samo da podižu HDL, već i pomažu u snižavanju razine LDL-a. Neki preporučeni pristupi uključuju promjene u prehrani, redovitu tjelovježbu, kontrolu tjelesne težine i izbjegavanje pušenja.
Ono što jedete izravno utječe na vaš holesterol. Hrana bogata topivim vlaknima, poput zobi, cjelovitih žitarica i mahunarki, može pomoći u smanjenju razine LDL-a, a omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ribi poput lososa također podržavaju zdravlje srca. Prehrana ispunjena voćem, povrćem i cjelovitom hranom neophodna je za održavanje zdrave razine holesterola.
S druge strane, pametno je ograničiti hranu bogatu zasićenim mastima. Namirnice kao što su masni komadi mesa, prerađena hrana, punomasni mliječni proizvodi i pržena hrana mogu uzrokovati porast kolesterola, dok se planovi prehrane poput mediteranske i DASH dijete ističu zbog svojih dobrobiti za zdravlje srca.
Tjelovježba nudi koristi koje nadilaze samo kondiciju – također pomaže u podizanju razine HDL-a i snižavanju LDL-a. Umjerene do intenzivne aktivnosti poput hodanja, trčanja, plivanja ili vožnje biciklom mogu pozitivno utjecati na vaš holesterol. Čak i jednostavne aktivnosti poput vrtlarstva mogu doprinijeti. Stručnjaci preporučuju 150 minuta umjerene tjelovježbe ili 75 minuta snažne aktivnosti tjedno, ali lagani početak i postupno povećavanje razine aktivnosti također djeluje.
Težina i holesterol često su povezani, a prekomjerna težina ima tendenciju snižavanja HDL-a i povećanja LDL-a. Međutim, ova veza može varirati od osobe do osobe. Saradnja s ljekarom može pomoći u određivanju može li gubitak težine koristiti vašem holesterolu.
Pušenje negativno utječe na holesterol, snižavajući HDL i pridonoseći srčanim bolestima i drugim ozbiljnim stanjima. Srećom, prestanak pušenja dovodi do brzih poboljšanja. U roku od nekoliko sedmica od prestanka, razina HDL-a obično se povećava, što prestanak pušenja čini odličnom promjenom načina života za cjelokupno zdravlje srca.
Visoki holesterol često koegzistira s drugim stanjima poput visokog šećera u krvi (dijabetes) i visokog krvnog pritiska. Usvajanje zdravih navika kao što su uravnotežena prehrana i redovita tjelovježba mogu pomoći u upravljanju ovim stanjima, a za one koji se bore s kontrolom holesterola, savjetovanje s ljekarom može otvoriti mogućnosti za tretmane ili lijekove koji pomažu uravnotežiti krvni pritisak i holesterol.
Budući da visoki holesterol ne pokazuje uvijek simptome, važno je redovito testiranje.