Neprežaljeni Dražen Ričl živio je samo 24 godine: Umrla je i njegova majka, ko će mu sada grob obilazati


Punih 38 godina navršit će se 1. oktobra od smrti Dražena Ričla, neprežaljenog pjevača i gitariste Crvene jabuke.

Zijo ili Para, kako su ga zvali, bio je i jedan od osnivača Novog primitivizma u Sarajevu i  jedna od ključnih muzičkih figura osamdesetih godina u Sarajevu.

U junu je umrla njegova majka Elvira Deak u 89. godini, koja je skoro četiri decenije provela tugujući za svojim sinom jedincem. Smiraj je pronašla pored svog Dražena.

Ričl je nastradao onog dana kada su počeli da se ostvaruju njegovi najveći snovi.

On je bio teško povrijeđen u saobraćajnoj nesreći, koja se desila 18. septembra 1986. godine u Jablanici. Na licu mjesta poginuo je basista grupe Aljoša Buha, dok je frontmen i jedan od osnivača grupe Dražen zadobio teške povrede.

Dvije sedmice je bio u komi, i 1. oktobra je preminuo na VMA Beograd. Sahranjen je u svom rodnom Sarajevu.

Crvena jabuka u tom trenutku bila je najpopularnija jugoslavenska grupa. Tog kobnog 18. septembra 1986. krenula je na svoju prvu turneju, koja je trebala početi u Mostaru, ali ih je na putu iz Sarajeva zadesila tragedija.

Na rukometnom stadionu Kantarevac u gradu na Neretvi okupilo se oko 1.500 duša i svi su  s nestrpljenjem iščekivali početak koncerta. Kada su tehničari u 20.25 sati počeli štimati razglas, nestrpljenje je počelo dodatno rasti….

I onda – šok i nevjerica. Organizator obavještava okupljene da se koncert otkazuje zbog teške saobraćajne nesreće koju su doživjeli članovi “Crvene jabuke.” Na stadionu šok, muk, suze…

U prvom fići, koji je vozio Zlatan Arslanagić, bili su još Dražen Ričl i basist Aljoša Buha. Iza njih u golfu su se vozili klavijaturist Dražen Žerić i bubnjar Darko Jelčić.

U jednom oštrom zavoju iza Jablanice, fićo se zanio na lijevu stranu ceste i frontalno sudario s kamionom. Vozilo je bilo smrskano. Kad su drugi članovi prošli malo kasnije nisu niti posumnjali da su stradali njihovi prijatelji.

Zlatko Arslanagić je preživio nesreću, no imao je teški oblik depresije. Nakon nje je ipak nastavio rad u grupi, koja je u aprilu 1987. izdala album u spomen Ziji i Aljoši, Za sve ove godine. Zlaja već dugi niz godina živi u Kanadi.

Dražen Ričl se rodio na Koševu u Sarajevu, gdje je bio poznat pod svojim nadimcima Para i Zijo. Odrastao je sa majkom Elvirom, pošto mu je otac Ferdinand umro u djetinjstvu.

Nakon završetka Druge gimnazije upisao se na studij žurnalistike na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu gdje je završio prve dvije godine. Ubrzo je počeo svirati u bendu Ozbiljno pitanje, sa prijateljem Zlatkom Arslanagićem – Zlajom, budućim suosnivačem benda Crvena jabuka. Pridružio se i bendu Elvis J. Kurtović & his Meteors, gdje je svirao u razdoblju od jeseni 1982. do 1985. godine. Već tada smatrali su ga jednim od ponajboljih gitarista na sarajevskoj rock sceni. U pjesmi Folk Raping, gdje Elvis J. Kurtović predstavlja članove svoga benda, za Ziju kaže: “Zijo, najbrža ruka srednje Bosne, uključujući i zajednicu opština Tuzla – car pare, magle i ostalih vremenskih nepogoda”.

Neko vrijeme bio je voditelj na Radio Sarajevu u humorističkoj emisiji PRIMUS (Priče i muzike subotom).Postao je poznat i po svojim humorističnim ulogama u prvoj sezoni (1984.) Top liste nadrealista, gdje je glumio zajedno sa Neletom Karajlićem (Zabranjeno pušenje), Brankom Đurićem – Đurom (Bombaj štampa) i Zenitom Đozićem.

Sa Crvenom jabukom snimio je istoimeni album, objavljen 22. marta 1986. godine, koji je doživio ogroman uspjeh, posebno među tinejdžerskom publikom ,te je prodat u platinastom tiražu od preko 170.000 primjeraka. Snimio je također nekoliko spotova za pjesme Dirlija, Bježi kišo s prozora, Nek’ te on ljubi, Sa tvojih usana i druge.

Početkom septembra 1986. snimio je demo verzije pjesama za sljedeći album Za sve ove godine – Nema više vremena, Umrijet ću noćas od ljepote, Tugo nesrećo, Uzmi me kad hoćeš ti, Otrov, Da je samo malo sreće, Ako,ako, Za sve ove godine. Bilo je to nekih deset, petnaest dana prije automobilske nesreće koja se dogodila 18. septembra 1986.

Jedan od najvećih hitova Crvene jabuke sa drugog albuma, Tugo nesrećo, napisao je Dražen Ričl kao jednu od posljednjih svojih pjesama. Pjesma je ostala kao jedan od najvećih hitova grupe.

Na nadgrobnom spomeniku u obliku presječene jabuke uklesan je stih iz pjesme “Nek’ te on ljubi”:

“Prođe avgust srećo moja,

Related Posts

1 of 261