Ciljevi koji stoje iza šokantne invazije Ukrajine na ruska pogranična područja tokom posljednje dvije sedmice predmet su intenzivnih spekulacija od početka 6. kolovoza.
Pomoćnik Volodimira Zelenskog sada je ponudio mogući uvid u plan Kijeva, rekavši da je upad u Kursk bio potreban kako bi se Rusija uvjerila da započne “poštene” pregovore o mirovnom rješenju.
Mihajlo Podoljak, savjetnik predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, rekao je da Kijev mora “nanijeti značajne taktičke poraze Rusiji”.
“U regiji Kursk možemo jasno vidjeti kako se vojni alat koristi objektivno da se Rusija uvjeri da uđe u pošten pregovarački proces”, napisao je u postu na X-u.
Podoljak je rekao da Ukrajina “nije zainteresirana” za okupaciju ruskog teritorija i da vodi “isključivo odbrambeni rat”.
“Ukrajina nije zainteresirana za okupaciju ruskih teritorija. Ovo je očito. Jer Ukrajina vodi isključivo odbrambeni rat strogo u okviru međunarodnog prava… Ali ako govorimo o potencijalnim pregovorima – naglašavam potencijalnim – morat ćemo Rusiju staviti za stol nasuprot. Pod našim uvjetima. Apsolutno ne planiramo moliti: ‘Molim vas, sjednite da pregovaramo’. Umjesto toga, imamo provjerena, učinkovita sredstva prisile.
Osim ekonomskog i diplomatskog, ovo je i vojno sredstvo. Moramo nanijeti značajne taktičke poraze Rusiji. U regiji Kursk možemo jasno vidjeti kako se vojni alat objektivno koristi za uvjeravanje Rusije da uđe u pošten pregovarački proces. Još jednom, ući u pregovarački proces, a ne u tradicionalnu rusku propagandu i kapitulantske ucjene…”, naveo je Podoljak.
Dalje je naveo da je invazija na Kursk, važan alat za utjecanje na javno mnijenje unutar Rusije, koje se počinje mijenjati kada je rat zašao duboko u njihov teritorij.
“Činjenica je da su donedavno građani agresorske zemlje uglavnom ostali ravnodušni na neprijateljstva jer su se ona odvijala u Ukrajini.
Među našim zapadnim saveznicima postoji određena iluzija da među Rusima postoji rasprava o ratu. Ne, nema takvih rasprava; tamo se uopće ne raspravlja o političkim temama. Rusi nisu pričali o ratu i osjećali su se sasvim ugodno jer su smrt i razaranje bjesnili daleko od njih.
Kad je rat došao na njihov teritorij, Rusi su se očito uplašili. Oni su šokirani. Iako se bitke u Kurskoj regiji na televiziji naziva ‘poznatom situacijom u Pograničju’, porodice i prijatelji počeli su šaputati o stvarnoj situaciji na fronti. Negativne promjene u psihološkom stanju ruskog stanovništva bit će još jedan argument za početak pregovora”, naveo je on.