Iskopali fosile koji ne pripadaju ljudskom rodu. Ko su i odakle su?


Ljudska priča postala je malo kompliciranija prije otprilike dva desetljeća.

Godine 2003. arheolozi koji su iskapali unutar Liang Bua, pećine na indonezijskom otoku Flores, pronašli su malenu lobanju nalik ljudskoj. Našli su još kostiju, a isprva su arheolog Thomas Sutikna i njegov tim mislili da su otkrili drevne fosile djeteta.

Ali kutnjaci su pripadali odrasloj osobi. Dok su istraživači čistili uzorak, shvatili su da promatraju novootkrivenu vrstu čovjeka koji je živio prije 60.000 godina: Homo floresiensis.

Fosili od tada zbunjuju naučnike. Ali novo otkriće baca više svjetla na to kako je sićušni čovjek (nadimak hobit po J.R.R. Tolkienovi izmišljeni likovi) evoluirao.

Nedavna analiza fosila koji pripadaju Homo floresiensisu pronađenih na nalazištu Mata Menge na Floresu podupire ideju da su hobiti bili patuljasta verzija izumrle vrste Homo erectus. A novoproučeni fosili predstavljaju ranijeg hobita koji je bio 6,1 centimetar niži od prvog primjerka.

Homo erectus bio je prvi drevni čovjek koji je migrirao iz Afrike prije otprilike 1,9 miliona godina.

Iako je Homo erectus imao hod i veličinu tijela slične modernim ljudima, istraživači misle da se vrsta smanjila u veličini tokom stotina hilljada godina nakon što je postala izolirana na Floresu.

Otkrivena humerusna kost najmanja je kost ljudskog uda ikada pronađena, a digitalna analiza otkrila je da je pripadala otprilike 100 centimetara visokoj odrasloj osobi koja je vjerovatno živjela prije 700.000 godina.

Zajedno, fosili Homo floresiensisa oslikavaju portret izdržljive vrste koja se može prilagoditi i napredovati unatoč prisutnosti glomaznih Komodo varana.

Related Posts

1 of 245