Ljetna opasnost: Simptomi, prva pomoć i šta nikako ne smijete učiniti u slučaju ugriza zmije?


Vrijeme ljeta je i vrijeme češćih ugriza zmija. Dio razloga toga su kretanja zmija izazvana visokim temperaturama i potragom za vodom, a dio to što tokom toplijih mjeseci veći broj izletnika provodi vrijeme u prirodi.

Koliko god one nekima bile odbojne ili zastrašujuće, zmije su korisne životinje jer se, između ostalog, hrane glodavcima te tako sprječavaju njihovo pretjerano razmnožavanje i rast populacije. Međutim, susret s nekim vrstama zmija može biti koban za ljudski život pa je važno da osoba koja doživi ugriz zmije otrovnice što prije primi hitnu medicinsku pomoć.

Kod ugriza zmija otrovnica izrazito je važna hitna medicinska pomoć!

Iako ugriz poluotrovnica nije opasan i izaziva samo blažu lokalnu reakciju, dobro je posjetiti ljekara radi čišćenja rane i primanja dopunske doze vakcine protiv tetanusa.

Ugriz zmije može izazvati različite simptome, ovisno o vrsti zmije, veličini zmije, količini ubrizganog otrova, mjestu ugriza, dobi, konstituciji i općem zdravlju ugrizene osobe. Najčešći simptomi i znakovi koji je javljaju nakon ugriza zmije otrovnice su:

Ugrizi zmija otrovnica su hitno medicinsko stanje i liječenje se ne smije odgađati. U slučaju ugriza, ugrizenu osobu treba što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove ili nazvati Hitnu pomoć na broj 124.

Jako je važno da osoba koju je ugrizla zmija ostane mirna, ne paničari i ne kreće se jer to može izazvati brže širenje otrova po tijelu.

Prije dolaska u bolnicu ili dolaska hitne pomoći treba:

Related Posts

1 of 246