Naučnici došli do revolucionarnog otkrića kad su oči u pitanju. Evo šta tvrde


Naše oči ne samo da nam pomažu da percipiramo svijet oko nas, već također otkrivaju mnogo o našim unutarnjim svjetovima, od onoga što zamišljamo do ranih znakova gubitka sluha. Zanimljivo je da naše oči mogu mijenjati veličinu zjenica u skladu s našim disanjem.

U novoj studiji, istraživači iz Švedske i Nizozemske otkrili su da se veličina zjenica mijenja pri svakom udahu i izdahu. Preko 100 godina znamo da zjenice reagiraju na više od samo svjetlosti, ali su studije o tome kako zjenice reagiraju na disanje bile kontradiktorne.

Neka istraživanja sugeriraju da se zjenice šire pri udisaju, dok je pregled iz 2022. godine zaključio da su dokazi za ovaj fenomen “neuvjerljivi”.

Neuronaučnik Martin Schaefer s Karolinskog instituta u Švedskoj i njegove kolege odlučili su riješiti ograničenja prethodnih studija. U nizu eksperimenata, tim je koristio posebnu kameru za mjerenje veličine zjenica više od 100 volontera dok su bili u mirovanju i tokom obavljanja vizualnog zadatka.

“Istraživanja pokazuju da veličina zjenica dosljedno doseže minimum oko početka udisaja i maksimum tokom izdisaja,” pišu istraživači u svom izvještaju, koje trenutno čeka recenziju. Isti obrazac bio je prisutan kada su volonteri obavljali jednostavan vizualni zadatak ili samo zurili u jednu tačku, bez obzira na to jesu li disali kroz nos ili usta.

Ovo je u suprotnosti s prethodnim publikacijama koje tvrde da su zjenice najmanje tokom izdisaja. Veličina zjenica pod utjecajem je mnogih faktora, pa je Schaeferu i njegovom timu bilo potrebno nekoliko ciklusa disanja da uoče suptilnu povezanost s našim disanjem. Ovo bi moglo objasniti neke od prošlih kontradiktornih rezultata.

Međutim, istraživači imaju nekoliko teorija o ovim promjenama veličine zjenica. Prethodne studije sugeriraju da su manje zjenice bolje za razlikovanje detalja, dok su veće zjenice bolje za otkrivanje slabih podražaja.

“Naši nalazi nagovještavaju mogućnost da se vizualna percepcija sama po sebi može ciklički mijenjati između optimizacije za razlikovanje tokom udisaja i detekcije tijekom izdisaja unutar jednog daha,” pišu Schaefer i njegov tim.

Veličina zjenica također se mijenja prema emocionalnim stanjima (poput širenja u strahu), fizičkom uzbuđenju i kao odgovor na lijekove (npr. povećanje kao odgovor na antidepresive). Liječnici mogu koristiti naše zjenice za procjenu razine svijesti i otkrivanje mentalnih zdravstvenih stanja, pa bi razumijevanje njihovog ponašanja moglo učiniti zjenice moćnijim dijagnostičkim pokazateljem.

Naučnici su nedavno identificirali mehanizam iza barem nekih od ovih promjena, ali kao i kod promjene veličine zjenica u skladu s ciklusom disanja, zašto se mnoge od ovih promjena događaju ostaje misterij.

Ova istraživanja su objavljena na bioRxiv i čekaju recenziju, a prenosi ih Science Alert.

Related Posts