Bidenovo povlačenje iz američke predizborne kampanje zabrinjava i ministre vanjskih poslova EU u Bruxellesu. Trebalo bi biti i o Ukrajini i Bliskom istoku. A kako postupiti s Mađarskom također bi moglo izazvati rasprave.
Ministri vanjskih poslova EU pozdravili su odluku o odstupanju američkog predsjednika Joea Bidena: luksemburški ministar vanjskih poslova Xavier Bettel nazvao ju je “hrabrom, ali i teškom odlukom”.
I njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock pohvalila je Bidenov učinak za transatlantske odnose:
“Kao predsjednik, Joe Biden je učinio nevjerovatno mnogo za transatlantske odnose”, rekla je u Bruxellesu. Saradnja je možda intenzivnija nego ikad prije.
Nakon što je povukao kandidaturu, brojni pratitelji pohvalili su američkog predsjednika Bidena i njegovu odluku.
No, ovo pitanje zahtijeva najviši nivo diplomatije jer se ne želite miješati u izbornu kampanju druge zemlje. Što se tiče pitanja vanjske politike, to zastupa visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell, koji je izrazio oprez:
“Amerikanci moraju odlučiti koga žele u Bijeloj kući, ali naravno da je velika razlika za transatlantske odnose ko je tamo”.
A Baerbock je također naglasila da je odluka o sljedećem predsjedniku SAD u rukama američkog naroda.
No, nije tajna da bi većina zemalja EU za sljedećeg američkog predsjednika radije vidjela predstavnika američkih demokrata nego republikanca Trumpa. Demokrata Biden je podržao NATO i Ukrajinu s milijardama dolara posljednjih godina. S Donaldom Trumpom ta bi pomoć bila znatno manja.
A Kamala Harris opisala je NATO kao nezamjenjiv na posljednjoj Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji.
Bidenovo povlačenje dodalo je tačku rasprave na redovni sastanak ministara vanjskih poslova. Međutim, glavni neriješeni sukobi ostaju na dnevnom redu. Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba bit će saslušan putem konferencije na daljinu o situaciji u Ukrajini.
A što se tiče eskalacije na Bliskom istoku, ministri vanjskih poslova žele raspravljati o aktualnom izvještaju Međunarodnog suda pravde, koje izraelsku okupacijsku politiku proteklih desetljeća opisuje kao nezakonitu. Ali EU nema previše utjecaja u ovom sukobu.
Umjesto toga, iza zatvorenih vrata vodit će se žestoke rasprave o drugoj temi: kako se nositi s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. Mađari trenutno predsjedavaju Vijećem EU, oni su odgovorni za koordinaciju interesa zemalja. Vanjska politika zapravo nije jedna od njih.Ipak, Orban je putovao u Kijev, Moskvu i Peking kako bi, kako kaže, tražio rješenje za ukrajinski rat.
U Bruxellesu je došlo do velikog bijesa. Kao kaznenu mjeru, ministri vanjskih poslova sada razmatraju bojkot svog tradicionalnog sastanka u Budimpešti sljedećeg mjeseca. Ili samo žele poslati zaposlenike ili se sastati u Bruxellesu.
Luksemburški ministar vanjskih poslova Xavier Bettel bio je jasan što o tome misli: “To su besmislice”.