Vrijeme je da se okonča rat u Gazi, poručili su zajednički lideri Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke – svi pod pritiskom domaće javnosti zbog ove teme.
Nakon što je Emmanuel Macron objavio da će Francuska priznati Palestinu kao državu, povećao se pritisak na London i Berlin da zauzmu oštriji stav prema Izraelu.
Uprkos političkim nesuglasicama unutar vlastitih zemalja, britanski i njemački lideri sada ozbiljno razmatraju konkretne korake, dok Ujedinjene nacije upozoravaju da se četvrtina stanovništva Gaze suočava s uslovima sličnim gladi.
Lideri tri zemlje su u petak objavili zajedničko saopćenje u kojem ističu da se osnovne potrebe civilnog stanovništva, uključujući pristup vodi i hrani, moraju hitno zadovoljiti. Telefonski poziv između lidera bio je planiran za petak, ali je odgođen za vikend.
Iako su složni u hitnosti prekida vatre, konkretna koordinacija i dalje je izazovna. Keir Starmer iz Ujedinjenog Kraljevstva i Friedrich Merz iz Njemačke još uvijek nisu spremni priznati Palestinu kao državu, ali razmatraju nove načine da izvrše pritisak na Izrael.
Jedna od opcija za Njemačku je preispitivanje protivljenja suspenziji Sporazuma o pridruživanju između EU i Izraela, koji omogućava bliske trgovinske i političke odnose.
Portparol kancelara Merza izjavio je da je spreman pojačati pritisak ukoliko ne dođe do napretka po pitanju prekida vatre i humanitarne pomoći.
Ujedinjeno Kraljevstvo već je uvelo sankcije članovima izraelske vlade, ali Keir Starmer se suočava s rastućim pritiskom, uključujući i pismo koje je potpisalo više od 200 zastupnika iz različitih stranaka, da podrži priznanje Palestine.
Neki vjeruju da je Starmerov oprez povezan s nastojanjem da održi dobre odnose s Donaldom Trumpom, koji u petak dolazi u Škotsku kako bi posjetio svoja golf igrališta. SAD su tokom rata pružile snažnu vojnu, finansijsku i diplomatsku podršku Izraelu.
Iako Berlin nagovještava mogućnost konkretnih mjera protiv Izraela, a Starmer traži način da zadobije Trumpovu naklonost, ostaje pitanje hoće li izraelski premijer Benjamin Netanyahu poslušati bilo koji od diplomatskih pritisaka.
Izrael je započeo napad na Gazu u oktobru 2023, nakon što su militanti Hamasa izveli napad na izraelsku teritoriju i ubili više od 1.000 ljudi. Prema lokalnim zdravstvenim vlastima, od tada je u Gazi ubijeno gotovo 60.000 ljudi.
EU se od početka sukoba teško nosi s utjecajem na krizu, ali ako Njemačka odluči da preduzme odlučnije korake, to bi moglo otvoriti vrata za snažnije mjere unutar EU prema Izraelu.
Merz je već uputio neuobičajeno oštru kritiku izraelskim potezima za jednog njemačkog lidera, ali se sada suočava s pritiskom da te riječi pretvori u konkretne akcije. Dvoje visokih članova koalicije iz SPD-a ove sedmice pozvalo je da se obustavi izvoz oružja Izraelu i podrže evropski napori za suspenziju sporazuma o pridruživanju.
Na sastanku ambasadora EU u Briselu u srijedu, četiri zemlje – uključujući Njemačku i Italiju – ponovo su izrazile protivljenje mjerama protiv Izraela putem tog sporazuma, čime je formirana blokirajuća manjina unutar EU.
Oko deset zemalja, uključujući Belgiju, Irsku, Španiju i Luksemburg, podržalo je barem djelimičnu suspenziju sporazuma s Izraelom. EU diplomata je izjavio da bi eventualna promjena stava Njemačke imala ogroman značaj jer bi mogla prevagnuti u korist akcije.
Ako bi se Njemačka pomjerila i za nijansu, to bi bilo odlučujuće – ne samo zbog vlastitog utjecaja, već i zato što bi Italija vjerovatno slijedila njen primjer, a Berlin je dosad bio jedan od najčvršćih izraelskih saveznika.
Ako vam najbolji prijatelj kaže da ste na pogrešnom putu, to ostavlja daleko veći utisak nego kada to kaže stranac, rekao je isti izvor.
Članovi kabineta Keira Starmera navodno su ga ove sedmice pozvali da podrži priznanje Palestine, istovremeno dok je više od 200 zastupnika iz različitih stranaka potpisalo pismo s istim zahtjevom.
Jedan visoki član Laburističke stranke rekao je da je Starmer daleko oprezniji od većine unutar stranke, dok drugi tvrdi da je sve izoliraniji po ovom pitanju.
Dvoje visokih diplomata izjavilo je da se Starmer sada nalazi u sukobu čak i s vlastitim ministarstvom vanjskih poslova, gdje su mnogi već odlučili da je vrijeme za odlučan korak.