Nema goriva preko granice: Ako želite napustiti ovu zemlju, spremnik mora biti pun


Vožnja preko granice radi jeftinijeg goriva poznata je praksa među mnogim vozačima širom Evrope. Međutim, u jednoj dalekoistočnoj zemlji odlučili su doskočiti toj navici – na veoma originalan način. Naime, u Singapuru nije dozvoljeno napustiti zemlju s rezervoarom goriva koji nije barem 75% pun.

Singapur je već godinama jedno od najskupljih mjesta na svijetu kada je u pitanju vlasništvo automobila. Prije nego što uopće možete kupiti vozilo, morate platiti tzv. COE (Certifikat o vlasništvu) koji košta oko 70.000 eura. Na to se dodaje i ARF – posebna pristojba na kupovinu, koja se temelji na vrijednosti auta i može dostići i do 320%.

Kada sve saberete, cijene običnih automobila dostižu nevjerovatne iznose – na primjer, Toyota Corolla košta više od 110.000 eura, dok Volkswagen Golf prelazi 129.000 eura.

Iako je gorivo u Singapuru skuplje nego u nekim dijelovima svijeta (oko 1,90 eura po litru), to je i dalje „normalno“ u poređenju s Malezijom, gdje litar benzina košta svega 40 centi.

Pošto je granica s Malezijom veoma blizu (najudaljenija tačka Singapura je udaljena samo oko 50 km), mnogi vozači su redovno prelazili granicu samo da bi natočili gorivo znatno jeftinije.

Upravo zbog toga, vlasti Singapura uvele su pravilo zvano „Three-Quarter Tank Rule“, koje nalaže da nijedno vozilo registrovano u Singapuru ne smije napustiti zemlju sa rezervoarom goriva punim manje od 75%.

Pravilo važi za automobile na benzin, dizel i komprimirani plin, i strogo se provodi na graničnim prijelazima.

Kazna za prekršaj iznosi do 500 singapurskih dolara (oko 330 eura), a osim novčane kazne, vozači se moraju vratiti i natočiti gorivo prije nego što im se dozvoli izlazak.

Singapurske granične službe su čak objavile „humorističan“ video na Instagramu, u kojem se vozaču pokazuje da nema dovoljno goriva i jasno mu se poručuje da se mora vratiti nazad i napuniti spremnik.

Ova, naizgled apsurdna, ali vrlo efikasna i pametna mjera za punjenje državnog budžeta, samo je još jedan dokaz koliko daleko može ići fiskalna kreativnost jedne male, ali ekonomski vrlo organizovane države.

Related Posts