Microsoft u centru skandala: Masovno otpuštaju, a istovremeno traže vize za 6.000 stranih radnika


Tehnološki gigant Microsoft našao se u centru kontroverzi nakon što je, prema novim izvještajima, podnio zahtjeve za čak 6.000 viza za specijalizirane strane radnike, i to neposredno prije nego što je donio odluku o otpuštanju 9.000 radnika širom svijeta. Prema Daily Mailu, ova odluka izazvala je bijes javnosti i pokrenula raspravu o zaštiti domaćih radnika.

Odluka o otpuštanju oko četiri posto globalne radne snage donesena je u trenutku kada Microsoft pojačava ulaganja u umjetnu inteligenciju. Ovim potezom mnogi dugogodišnji i lojalni američki zaposleni ostali su bez posla, što je izazvalo nemir u vrijeme kada bivši predsjednik Donald Trump nastoji potaknuti domaću proizvodnju i zapošljavanje.

Podaci američke Službe za državljanstvo i imigraciju (USCIS) pokazuju da je Microsoft za fiskalnu 2025. godinu već podnio 4.712 zahtjeva za H1-B vize. Ipak, neslužbene informacije bivših zaposlenika i izvora na društvenoj mreži X govore da je stvarni broj bliži 6.000, iako to nije potvrđeno. Ovakva praksa nije nova za Microsoft – u fiskalnoj 2024. podnijeli su 9.491 zahtjev za H1-B vizu, od kojih je skoro svaki odobren.

H1-B viza namijenjena je kvalifikovanim stranim radnicima i omogućava kompanijama da sponzorišu pojedince za rad i život u SAD-u. Viza je obično vezana za specifičnu poziciju u firmi, što znači da zaposlenik gubi pravo na boravak ukoliko izgubi posao.

„S jedne strane, nema tu ništa čudno“, rekao je za Newsweek Steven Camarota, direktor istraživanja u Centru za imigracijske studije. „Često se zagovaranje stranih radnika odvaja od stvarnih postupaka kompanija. Podaci nikada ne podržavaju tvrdnje da nedostaje radne snage onako kako tvrdi poslovni svijet.“

Iako nema direktne veze između zahtjeva za H1-B vizama i masovnih otpuštanja, to nije spriječilo pristalice pokreta MAGA (Make America Great Again) da traže obustavu izdavanja viza dok traju otpuštanja domaćih radnika. „Ovo je ekonomska izdaja. Odobriti ijednu H1-B vizu u ovom trenutku je izdaja vaših sugrađana“, napisao je jedan korisnik na mreži X. Drugi su tražili da se Microsoftu zabrani zapošljavanje stranaca putem viza na deset godina.

Iako se Donald Trump zalaže za masovne deportacije ilegalnih imigranata i vraćanje poslova u Ameriku, nije najavio promjene H1-B sistema. S druge strane, zagovornici programa, poput Elona Muska, tvrde da on privlači visokokvalifikovane radnike u SAD.

Microsoft je u prvom kvartalu ove godine ostvario jedan od najboljih poslovnih rezultata u historiji, s dobiti od 26 milijardi dolara, a vrijednost dionica porasla je za skoro 20 posto. Ipak, kompanija nastoji smanjiti troškove dok ulaže milijarde u projekte umjetne inteligencije.

Slična situacija je i kod drugih tehnoloških velikana. Izvršni direktor Amazona, Andy Jassy, najavio je smanjenje broja zaposlenih u korporativnom sektoru jer će umjetna inteligencija neke pozicije učiniti nepotrebnim. Jassy AI opisuje kao tehnološki napredak koji se događa jednom u životu i koji je već transformisao poslovanje Amazona. Očekuje se da će dio smanjenja radne snage u Amazonu ići prirodnim odljevom, odnosno nepopunjavanjem radnih mjesta nakon odlaska zaposlenika, ali otpuštanja su i dalje neizbježna.

Related Posts