Ljetni toplotni valovi mogu ostaviti ozbiljne posljedice i na vašem laptopu, a mnogi korisnici nisu ni svjesni koliko visoka temperatura može ugroziti radni vijek uređaja. Elektronski sistemi, naročito oni koji svakodnevno rade pod opterećenjem – poput procesora i grafičkih kartica – proizvode veliku količinu toplote.
Ako se ta toplota ne može pravilno rasporediti i ohladiti, dolazi do pregrijavanja, usporavanja, pa čak i potpunog gašenja sistema radi zaštite. U ovakvim situacijama pravovremeno prepoznavanje znakova može biti ključno da izbjegnete skupe popravke ili trajna oštećenja.
Svaki put kada uključite računar, električna energija prolazi kroz njegove komponente, a tokom tog procesa stvara se toplota. Glavni “krivci” za zagrijavanje su procesor i grafička kartica, naročito kada obavljaju zahtjevne zadatke – od obrade videa do igranja igara.
Što više funkcija izvršavaju istovremeno, to je opterećenje veće, a samim tim i temperatura. Računari su dizajnirani da rade na sobnoj temperaturi, između 20 i 26 °C, ali njihove unutrašnje komponente mogu biti i znatno toplije. Optimalna radna temperatura procesora ne bi trebala prelaziti 60–70 °C. Ukoliko se približi 80 °C ili više, može doći do ozbiljnih oštećenja, pa se preporučuje da se računar odmah ugasi i ostavi da se potpuno ohladi.
Pregrijavanje ne mora uvijek biti dramatično – ponekad se ispoljava kroz sitne promjene koje korisnici često zanemaruju. Prvi znakovi mogu biti usporavanje rada, učestalo “zamrzavanje” sistema ili odjednom glasniji ventilatori koji pokušavaju rashladiti komponente.
U težim slučajevima, računar se može samostalno ugasiti i neće se uključiti dok se ne ohladi. Ako primijetite da se ventilatori stalno čuju ili ih uopšte ne čujete, a sistem postaje sve nestabilniji, velika je vjerovatnoća da postoji problem sa hlađenjem. Posebno treba biti oprezan tokom ljetnih mjeseci, kada visoka vanjska temperatura dodatno opterećuje unutrašnje rashladne mehanizme.
Prvi korak je redovno čišćenje računara – naročito otvora za ventilaciju i filtera, koji se lako začepe prašinom. Ako koristite laptop, izbjegavajte da ga držite u krilu, na krevetu ili jastuku, jer to blokira otvore za hlađenje.
Preporučuje se i upotreba dodatnih ventilatora ili rashladnih podloga, kao i praćenje temperature sistema putem specijaliziranih aplikacija. Na Windows sistemu, stanje procesora i njegovu opterećenost možete pratiti pomoću Resource Monitora.