3000 cipela, suze siromašnih i palača u haosu: Priča o usponu i padu Imelde Marcos


Nakon što njihovi muževi napuste vlast, neke prve dame padnu u zaborav, dok druge postanu legende. Među potonjima je Imelda Marcos, supruga filipinskog političara i diktatora Ferdinanda Marcosa.

Imelda je nadživjela svog kontroverznog supruga za više od tri decenije. Ferdinand je preminuo 1989. godine, a Imelda danas slavi svoj 96. rođendan. Godinama su bili upisani u Ginisovu knjigu rekorda, i to zahvaljujući prilično neslavnom dostignuću – najvećoj pljački državnog novca.

Ambiciozna Imelda upoznala je još ambicioznijeg Ferdinanda 6. aprila 1954. godine na sjednici filipinskog Kongresa. Mladi opozicioni političar odmah se zainteresovao za nju, ali, prema urbanoj legendi, prvo je provjerio da li je niža od njega. Kada je saznao da je viši za dva centimetra, započeo je brzo udvaranje.

Iako je tada bio u vanbračnoj vezi s Carmen Ortegom, s kojom je imao troje djece, odlučio je da se oženi Imeldom. Samo 11 dana nakon upoznavanja, 17. aprila održano je građansko vjenčanje, a 1. maja i crkveno u Manili. Carmen je preko noći nestala iz njegovog života, a i ona i djeca ostali su misterija do danas.

Imelda je postala poznata javnosti 1965. godine, tokom Ferdinandove prve predsjedničke kampanje. Karizmatična i glamurozna, učestvovala je u kampanji i očarala javnost do te mjere da je Ferdinand izjavio kako je pobijedio na izborima zahvaljujući njenoj popularnosti.

Voljeli su je mnogi – od bogataša kojima je priređivala raskošne zabave do siromašnih koje je jednom uvrijedila izjavom:

“Kada sam postala prva dama, bilo mi je jako teško. Morala sam izgledati lijepo jer siromašni ljudi uvijek traže zvijezdu u noći.”

S obzirom na njen ormar, izgledati lijepo zaista joj nije bio problem. Iako je bilo jasno da troši bez zadrške, prava razmjera luksuza otkrivena je 1986. godine, kada je porodica Marcos pobjegla u SAD nakon što je Ferdinand podnio ostavku zbog masovnih protesta.

Sa sobom su ponijeli milione dolara u gotovini, skupocjeni nakit i zlatne poluge – ali Imelda je morala ostaviti svoje najveće blago: kolekciju cipela, piše Zadovoljna.

Isprva se govorilo da je u predsjedničkoj palači Malacañán pronađeno više od 7000 pari cipela, ali brojka se kasnije svela na oko 3000. Imelda je tvrdila:

“Nisam imala 3000 pari, imala sam 1060. Ostale su pripadale mojim kćerkama i služavkama.”

Kada joj je novinarka Diane Sawyer rekla da sve pronađene cipele imaju istu veličinu, Imelda je mirno sugerisala da se vjerovatno radi o podmetanju.

Među cipelama su se nalazili modeli s potpisom Diora, Guccija, Chanela i Olega Cassinija, ali i modeli lokalnih filipinskih postolara, koji su joj navodno poklanjali i po 10 pari sedmično.

“Nisam ja slaba na cipele. Nosim obične, farmerske cipele,” rekla je u poznatom intervjuu, dok je nosila crne salonke s visokom potpeticom.

Nakon povratka iz azila, nastavila je i ljubav prema politici. Dvaput se bezuspješno kandidovala za predsjednicu, a 2006. godine pokrenula je brend obuće Imelda Collection, bez većeg uspjeha.

Dio njene čuvene kolekcije danas se nalazi u Muzeju cipela Marikina – 253 para je u stalnoj postavci, a 467 u skladištu. U prostorijama Nacionalnog muzeja čuvalo se 150 kutija s odjećom, modnim dodacima i cipelama, ali ih je 2012. godine uništila plijesan zbog curenja krova nakon tropskih oluja.

Kurator muzeja tada je rekao:

“Imali smo najezdu termita i plijesni posljednjih godina, a oluje su sve pogoršale. Šteta je ogromna – ta odjeća je dio naše historije.”

Related Posts

1 of 566