Ohrabrena trenutnim napretkom na bojištu, Rusija je pojačala vojne ofanzive na dvije ključne bojišnice u Ukrajini – istoku i sjeveroistoku zemlje – pokušavajući steći što veću teritorijalnu prednost prije dolaska jeseni i moguće pauze u borbama.
Analitičari i zapovjednici upozoravaju da Kremlj želi maksimizirati osvajanja prije razmatranja eventualnog prekida vatre. Ukrajinska strana, s druge strane, nastoji usporiti napredovanje i Rusiji nanijeti što teže gubitke.
Glavni fokus Moskve je grad Pokrovsk, strateški važno logističko čvorište u Donjeckoj oblasti. Njegovo zauzimanje približilo bi Rusiju ostvarenju ključnog cilja – potpunog osvajanja Donbasa, industrijskog srca Ukrajine koje obuhvata Donjecku i Lugansku oblast.
Borbe su se proširile i do granice s Dnjepropetrovskom oblasti, što bi, ako se potvrdi, značilo otvaranje nove – šeste – regije pod direktnim udarom rata.
Kako bi spriječili pregrupisavanje elitnih ruskih snaga iz Sumske oblasti prema istoku, ukrajinske snage pokušavaju ih zadržati jurišima, ali trpe stalne udare – od zračnih bombi i dronova do pješačkih napada. Rusi su na sjeveru Sumske oblasti prodrli i do sedam kilometara u dubinu, preko više graničnih pravaca.
Ukrajinci su u aprilu izveli i ograničenu kontraofanzivu na rusku Kursku oblast kako bi vezali što više neprijateljskih trupa. Prema riječima glavnog zapovjednika ukrajinske vojske, generala Oleksandra Sirskog, cilj je bio spriječiti prebacivanje do 60.000 iskusnih ruskih vojnika na druga bojišta.
Rusija polako ali sigurno napreduje prema Pokrovsku. Budući da grad nije moguće direktno zauzeti, Rusi pokušavaju da ga opkole, proširujući front i prema Dnjepropetrovskoj oblasti. Time bi rat zahvatio i šestu ukrajinsku regiju, što bi dodatno demoralizovalo branitelje i dalo Rusiji prednost u eventualnim mirovnim pregovorima.
Ukrajinski zapovjednici upozoravaju na rastući manjak vojnika i opreme, uzduž bojišnice duge 1.200 kilometara. Zbog nedostatka resursa, fokus se sve više prebacuje s ofanzive na očuvanje postojećih položaja.
Borbe su sve brutalnije. Vojnici, prema riječima ukrajinskih zapovjednika, ostaju na istim položajima sedmicama, jer je čak i osnovna rotacija postala izuzetno rizična zbog stalne prisutnosti izviđačkih i napadačkih dronova.
Zamjenik komandanta bojne Da Vinci Wolves, Oleksij Makhrinski, kaže da je svakodnevna borba ne samo iscrpljujuća, već i izuzetno smrtonosna zbog precizne ruske artiljerije i napada iz zraka.
Rusija pokušava zauzeti barem dio Dnjepropetrovske oblasti kako bi ušla u eventualne mirovne pregovore s jače pozicije.
”Cilj Rusa je da samo zakorače u Dnjepropetrovsk, kako bi imali politički adut u slučaju pregovora – izjavio je Andrij Nazarenko, zapovjednik 72. brigade specijalizirane za borbu dronovima.” – I jako su blizu ostvarenju tog cilja.
Predsjednik Volodimir Zelenski nada se da će Donald Trump, s kojim se nedavno sastao na marginama NATO samita, zauzeti jasniji stav o podršci Ukrajini. U pitanju je potencijalni novi paket pomoći, uključujući sistem Patriot, koji bi Ukrajina kupila uz podršku evropskih zemalja.
Međutim, SAD je upravo pauzirao određene isporuke oružja zbog revizije zaliha. Zelenski je pozvao na pooštravanje sankcija Rusiji, posebno protiv energetskog i bankarskog sektora koji, kako tvrdi, finansira agresiju.
Ukrajinski zapovjednici navode da se vidi promjena u ponašanju ruskih vojnika – više ne bježe od dronova kao ranije, već nastavljaju napredovati uprkos napadima.
”Pitao sam jednog zarobljenog Rusa: Znaš da ćeš poginuti, zašto ideš?” – rekao je Nazarenko.
”Zato što ćemo pobijediti.” – odgovorio je.