Rizici pri pečenju na roštilju: Ovo je ono što trebate imati na umu tokom vrućih dana


Kako dani postaju topliji, iščekivanje društvenih dana roštiljanja s prijateljima raste. Ali nije neuobičajeno da postoji značajan rizik od požara kada je vrijeme lijepo. Kako bismo osigurali da je pečenje na roštilju sigurno iskustvo, imamo najvažnije sigurnosne savjete.

Otvorena je sezona roštiljanja. Majstori roštilja već prže u parkovima i naseljima, na terasama i balkonima. No pečenje na roštilju nije posve bezopasno; postoji opasnost od požara, naročito u vrućim danima.

Svake godine postoje brojne nesreće tokom roštiljanja, od kojih mnoge završe ozbiljnim opekotinama. Često se potcjenjuje opasnost od tekućih ubrzivača požara kao što su denaturirani alkohol i benzin – kada dođu u dodir s vatrom, mogu eksplozivno gorjeti i izazvati prijeteći plamen.

Ali normalne iskre koje lete prilikom pečenja na roštilju također mogu biti posebno opasne tokom vrućih dana.

Posebno opasno postaje u blizini vrlo suhe vegetacije, jer se na tim područjima vatra može izuzetno brzo proširiti i u vrlo kratkom vremenu izmaknuti kontroli. Kako biste i za najvećih vrućina mogli pržiti slasne kobasice i ćevape, svakako se pridržavajte sljedećih savjeta za sigurnu ljetnu zabavu na roštilju.

Prije nego što počnete roštiljati, prvo provjerite je li vaš roštilj na ravnoj, nezapaljivoj površini. Pronađite mjesto koje je što zaštićenije od vjetra kako biste izbjegli nepotrebne leteće iskre.

Treba obratiti pažnju i na pravilno odijevanje. Ako je moguće, izbjegavajte nošenje sintetičke odjeće jer je vrlo zapaljiva. Odjeća od prirodnih vlakana poput pamuka i lana prikladnija je za roštiljanje jer je otporna na plamen. Također ste potpuno zaštićeni odgovarajućom pregačom za roštilj i rukavicama za roštilj.

Ljeti biste trebali odvojiti dovoljno vremena za zagrijavanje roštilja. Svakako izbjegavajte tekuće ubrzivače na visokim temperaturama. Umjesto toga, prikladna su pomagala za rasvjetu kao što je visokokvalitetni starter za dimnjak. Ostavite oko pola sata da se zagrije i počnite peći tek kada se ugljen potpuno užari i “prevuče” bijelim slojem.

Na plinskom roštilju važno je prije prženja provjeriti sve spojeve na curenje. Tokom pečenja na roštilju morate osigurati da plinsko crijevo i plinska boca ne budu izloženi pretjeranoj toplini. Lomljive ili napukle plinske cijevi svakako treba zamijeniti.

Related Posts