Neki postupci i ponašanja mogu imati psihološke uzroke, iako to možda na prvi pogled nije očito. Jedan takav primjer je učestalo mokrenje. Česti odlasci u toalet ne moraju uvijek ukazivati na fizički problem ili bolest, u nekim slučajevima mogu imati i psihološku pozadinu.
Na to upućuje i jedno istraživanje objavljeno na web-stranici brenda Tampsec, koji se bavi ženskim zdravljem. Zato je važno razumjeti vaše psihičko stanje i kako se ono odražava na vaše tijelo, osobito ako tražite rješenje za učestalo mokrenje.
Iako određeni psihološki faktori mogu potaknuti učestalo mokrenje, to nije uvijek slučaj. Postoje brojne fizičke bolesti i stanja koja mogu dovesti do čestih odlazaka na WC. No postoje i psihološki razlozi koji mogu potaknuti takvo ponašanje, a najčešće se spominju stres i tjeskoba.
To su dva psihološka problema koja izazivaju brojne posljedice. Prema mišljenju stručnjaka, riječ je o zabrinjavajućoj pojavi budući da su upravo ta dva problema među najčešćima u današnje vrijeme. Strogi radni rasporedi, preopterećenost poslom, financijske poteškoće, porodični sukobi… sve to može doprinijeti razvoju anksioznosti ili stresnog stanja.
Nijedan simptom koji ukazuje da možda prolazite kroz takvo razdoblje ne smije se zanemariti. Naprotiv, važno ih je prepoznati kako bi se moglo pronaći prikladno rješenje, bilo da je riječ o psihološkoj ili fizičkoj pomoći.
Postoje razni problemi s mokraćnim mjehurom koji mogu nastati kao posljedica stresa ili tjeskobe. Osoba može osjećati samo stres, samo tjeskobu ili oboje istodobno.
Jedan od mogućih problema je hiperaktivni mokraćni mjehur. Riječ je o stanju koje se može javiti zbog tjeskobe, a podrazumijeva nevoljno stezanje mjehura, što dovodi do nagle i česte potrebe za mokrenjem.
Kod dugotrajnog stresa može se razviti i intersticijski cistitis, odnosno upala mokraćnog mjehura. U takvom stanju kronični stres slabi imunološki sistem, što pogoduje razvoju infekcija, uključujući i upalu mjehura, što dodatno povećava potrebu za mokrenjem. Također, kod nekih ljudi se može javiti i urinarna inkontinencija, stanje u kojem dolazi do nevoljnog otjecanja mokraće.
U svakom slučaju, važno je na vrijeme prepoznati simptome koje tijelo pokazuje. Rješenje može biti psihološko, a ne samo medicinsko.