Konaković i Schmidt u Daytonu: 30 godina kasnije, mir u BiH još uvijek na iskušenju


Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković boravio je u Daytonu, gdje je učestvovao na javnom forumu “Daytonski dijalog: Razgovori o miru i sigurnosti na Balkanu”, organizovanom povodom tri decenije od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Forum je održan u okviru proljetnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a, a domaćini su bili Univerzitet u Daytonu i ured američkog kongresmena Michaela Turnera.

Na panelu pod nazivom “Dayton 30 godina kasnije: Današnji izazovi za daljnji put u EU i transatlantsku integraciju”, Konaković je govorio o važnosti mira, iskustvima iz rata i današnjim izazovima s kojima se Bosna i Hercegovina suočava.

“Zadovoljstvo je i čast biti danas ovdje u Daytonu”, rekao je Konaković, prisjećajući se kako je kao maloljetnik učestvovao u odbrani zemlje. “Znam koliko vrijedi mir”, dodao je.

Naglasio je da je Dejtonski sporazum, uprkos svojoj kompleksnosti, zaustavio rat i ostaje ključan dokument za očuvanje mira u BiH. “To je bio projekt koji su predvodile Sjedinjene Američke Države, i to najuspješniji američki projekt jer je zaustavio rat”, istaknuo je Konaković, povezujući tadašnju situaciju s današnjim konfliktima širom svijeta: “Mir je moguć, i to je posebno važno dok gledamo slike iz Ukrajine, Gaze, Sudana i drugih dijelova svijeta.”

Govoreći o savremenim izazovima, posebno je upozorio na poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca u obrazovnom sistemu entiteta RS. “To je veoma opasno”, kazao je i pozvao na odlučnost i hrabrost u suočavanju s ovim problemima.

U emotivnom dijelu izlaganja, Konaković je rekao kako danas, kao političar, pregovara s ljudima s kojima je nekada bio u sukobu. “To je i dalje bolja opcija od rata”, naglasio je, dodajući da je diplomatija teška, ali moguća.

Ministar je pozvao na veći angažman EU i SAD u regiji, kako bi se spriječilo negativno djelovanje globalnih sila, te upozorio na problem odlaska mladih iz BiH i diskriminaciju u izbornom sistemu.

“Trebaju nam hrabri lideri s jasnim planovima, ali i evropske i evroatlantske integracije – najprije NATO, pa EU. Trebaju nam investitori koji će omogućiti ekonomski napredak, jer imamo prelijepu zemlju s velikim potencijalom”, zaključio je.

Uz Konakovića, na panelu su govorili i ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, te bivši američki ambasador u Hrvatskoj Peter Galbraith. Panel je moderirala bivša američka ambasadorica pri NATO-u i senatorica Kay Bailey Hutchison.

Related Posts

1 of 484