Šta zapravo znači dolazak Techstarsa u Sarajevo i kakvi mogu biti efekti?


Krajem aprila dederalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović potpisao je tripartitni ugovor o dodjeli poticajnih finansijskih sredstava za implementaciju projekta “Razvoj start-up ekosistema” s Katie Smith, predstavnicom akceleratorskog programa Techstars LLC iz SAD-a, i predstavnikom Konzorcija “Techstars Sarajevo” Bojanom Lazićem.

Spomenuti konzorcij čine 38X Ventures d.o.o. Sarajevo, Zendev d.o.o. Mostar i Fondacija za društveno-ekonomski razvoj 787 Sarajevo.

Mijatović je tada izrazio zadovoljstvo što Bosna i Hercegovina postaje regionalni centar start-up zajednice, jer potpisom ovog ugovora Vlada Federacije BiH postaje vlasnik licence Techstars USA, koji je jedan od tri najveća svjetska biznis akceleratora.

“Dok Srbija i Hrvatska pokušavaju godinama dovesti ovu prestižnu svjetsku kompaniju, Vlada FBiH je uspjela i danas pišemo nove stranice u uspostavi ekosistema za razvoj preduzetništva”, poručio je Mijatović.

Techstars će uskoro pokrenuti niz godišnjih programa u Sarajevu – od Startup Weekenda i Startup Weeka, preko Community Development Laba i Startup Digesta, sve do Founder Catalysta. Taj potez, kakav smo do sada viđali u Boulderu, Torinu, Tokiju ili Abuu Dhabiju, predstavlja najveći pojedinačni impuls koji je bh. startup‑zajednica ikada dobila.

Ali, šta je Techstar i šta njegovim dolaskom BiH dobija?

Iako Bosna i Hercegovina raspolaže talentom, dijasporom i rastućim brojem inženjerskih timova, nedostajala je upravo globalna katalizatorska iskra. Techstars donosi provjereno znanje, brend i mrežu od 5 000+ mentora – ključne sastojke koji su transformirali gradove slične veličine u svjetski prepoznate tehnološke tačke.

Pokretanje vrhunskog startup akceleratora može imati značajan pozitivan utjecaj na lokalnu ekonomiju, inovacijski kapacitet i poduzetnički ekosistem. Primjeri iz različitih gradova širom svijeta ilustriraju kako takve inicijative transformiraju zajednice.

Učešće u renomiranom akceleratoru često služi kao snažan signal investitorima, povećavajući povjerenje i olakšavajući pristup financiranju. Studije pokazuju da akceleratori poboljšavaju pristup vanjskom financiranju, uključujući anđeoske investitore i venture capital fondove.

Akceleratori doprinose stvaranju novih radnih mjesta i potiču ekonomski razvoj regije. Na primjer, inicijativa “The Bridge” u Troyu, New York, s budžetom od 8 miliona dolara, ima za cilj potaknuti lokalni tehnološki sektor i stvoriti nova radna mjesta kroz podršku startupima u sektorima poput proizvodnje, biotehnologije i energetike.

Gradovi poput Lillea u Francuskoj pokazali su kako akceleratori mogu revitalizirati zapuštena urbana područja. Euratechnologies, smješten u bivšoj tvornici pamuka, postao je vodeći startup centar u Francuskoj, privlačeći brojne kompanije i stvarajući vibrantnu zajednicu poduzetnika.

Dolazak Techstarsa u Sarajevo predstavlja snažnu potvrdu potencijala grada i Bosne i Hercegovine kao startup ekosistema te ima kapacitet da kreira značajne pozitivne ekonomske i društvene promjene, ne samo lokalno, nego i regionalno. Više je efekata koje će pokretanje Techstars programa imati na Sarajevo, BiH i regiju, a ovo su ključni:

● Strana ulaganja: Dolazak globalnog brenda poput Techstarsa snažno privlači pažnju međunarodnih investitora (venture capital fondova, anđeoskih investitora, korporativnih fondova).

● Lokalni kapital: Podstiče se formiranje lokalnih investicijskih fondova, anđeoskih mreža i sindiciranih investicija koje slijede Techstars-ove standarde, čime se multiplicira kapital dostupan startupima.

● Kroz svaki uspješan startup koji izađe iz Techstars programa, nastaju nova visokokvalificirana radna mjesta.

● Indirektno, uspješni startupi podstiču rast u povezanim sektorima (IT usluge, marketing, prodaja, pravne usluge).

● Dolazak Techstarsa stavlja Sarajevo na globalnu mapu inovacija i privlači međunarodne startupe i talente da razvijaju poslovanje upravo ovdje.

● Sarajevo se pozicionira kao regionalni centar inovacija, privlačeći mlade, obrazovane ljude iz BiH dijaspore, ali i cijele regije.

● Kroz Techstars programe se aktivira saradnja lokalnih univerziteta, istraživačkih centara, kao i velikih kompanija (BH Telecom, ASA grupa, banke), što vodi ka većem prenosu znanja između akademije i industrije.

● Jača se specijalizacija Sarajeva i BiH u domenama s visokim potencijalom, poput health-techa, fintech-a, AI, cyber sigurnosti i green-tech sektora.

Related Posts

1 of 495