Svijet muzike je dobio, iako to možda nije tražio, prvu muzičku izvedbu u kojoj su učestvovale tehnologije umjetne inteligencije i kvantnog računarstva – barem tako tvrde u britanskom startupu Moth. Oni su, naime, u saradnji s producentom elektroničke muzike imena ILĀ napravili pjesmu “Recurse”.
Iz Motha kažu da ona predstavlja “mogućnost kvantne umjetne inteligencije u podršci i poboljšanju rada umjetnika, umjesto da im se samo uzima”. Prilikom stvaranja prvog muzičkog kvantnog AI uratka muzičar ILĀ dao je svoje originalne kompozicije i zvukove, na kojima je AI treniran. Potom je Mothov muzički softver obradio zvukove, AI je predložio određene sekvence poput bas bubnja, sintesajzera i bubnjeva, da bi ILĀ na kraju sve prekontrolirao i dovršio aranžman.
Sve je odrađeno na kvantnim računarima njemačke firme IQM, koja su sposobna za obavljanje zadaća kvantnog mašinskog učenja. Ona iskorištavaju kvantne efekte kako bi ubrzala učenje i treniranje AI-ja, kako bi se zadaci izvodili brže nego na klasičnim računarima. Tehnologija je još u povojima, no u Mothu se nadaju da će je jednom moći koristiti i u ostalim područjima umjetnosti te u domeni računarskih igara.
Ovdje korišteni alat za generiranje muzike ne stvara pjesme “od nule”, niti se koristi učenjem na tuđim autorskim djelima, već je treniran upravo na muzici umjetnika koji njime pravi nove kompozicije. “Osvježavajuće je koristiti tehnologiju koja je izrađena da radi s vama, a ne da vas zamijeni”, komentirao je ILĀ.
Uz prvu kvantnu AI pjesmu, Moth je prezentirao i sasvim novi muzički format: kontinuirani muzički stream koji se istodobno stvara i reproducira, praktički neprekinuti remix stvoren u stvarnom vremenu, također na kvantnim AI računarima.
Kako to zvuči, poslušajte na njihovim stranicama.