Izbor kardinala Roberta Francisa Prevosta za 267. papu izazvao je veliku pažnju javnosti, ali i ogroman interes na svjetskim tržištima klađenja. Prevost, koji je uzeo papinsko ime Lav XIV, postao je prvi Amerikanac na čelu Katoličke crkve, međutim pažnju javnosti gotovo podjednako je privukao i fenomen koji je pratio sam konklave – masovno klađenje na ishod izbora novog poglavara.
Naime, na platformi @Polymarket, vodećem globalnom tržištu predviđanja zasnovanom na blockchain tehnologiji, uloženo je više od 28 miliona američkih dolara na razne moguće ishode izbora pape. Ova brojka je iznenadila čak i analitičare tržišta, jer je riječ o jednom od najvećih pojedinačnih događaja u historiji političkog i društvenog klađenja. Ljudi širom svijeta – od ljubitelja crkvene politike do iskusnih ulagača – pokušali su pogoditi ko će naslijediti papu Franju.
Većina uplata bila je usmjerena na italijanskog kardinala Pietra Parolina, dugogodišnjeg državnog sekretara Svete Stolice, koji je važio za favorita do samog početka konklava. Njegove šanse prema predviđanjima bile su uvjerljivo najveće, što je dodatno pojačalo element iznenađenja kada je bijeli dim označio izbor Prevosta – kandidata koji je imao znatno manje šanse prema tržišnim prognozama.
Ovaj fenomen klađenja na izbor pape otvara i šira pitanja o odnosu savremenog društva prema religiji i događajima unutar Crkve. Iako se konklave održavaju u duhu molitve, povučenosti i duhovnog razmišljanja, paralelno se u digitalnom prostoru odvijala jedna sasvim drugačija dinamika – brza, tržišno orijentisana i vođena logikom profita.
Podsjetimo, kardinal Prevost dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država i do sada je obnašao funkciju prefekta Dikasterija za biskupe. Njegov izbor se u vjerskim i analitičkim krugovima tumači kao korak ka daljoj globalizaciji Crkve i otvaranju prema zajednicama izvan tradicionalnih evropskih središta.
Ali, bez obzira na njegovu buduću ulogu, jedan od najupečatljivijih aspekata ovog papinskog izbora ostat će činjenica da je historijski trenutak duhovne prirode bio istovremeno predmet višemilionskog globalnog klađenja – što svjedoči o sve kompleksnijem spoju religije, tehnologije i društvene pažnje u 21. stoljeću.