Na plaži osvanula misteriozna masivna lobanja, stručnjaci upozoravaju: Ni slučajno je ne dirajte


Prošle sedmice posjetitelji otoka Hatteras, smještenog u američkoj saveznoj državi Sjeverna Karolina, svjedočili su rijetkom i uzbudljivom prizoru: ogroman fragment lobanje morskog diva, za kojeg se vjeruje da pripada grbavom kitu, nasukao se na plaži. Otkriće je izazvalo veliko zanimanje javnosti, ali i reakciju vlasti koje su brzo izdale upozorenje svim znatiželjnicima – ne dirajte ostatke!

S obzirom na to da je čak 95% svjetskih okeana još uvijek neistraženo, ovakvi susreti s nepoznatim ili rijetko viđenim oblicima morskog života dodatno potiču maštu i znatiželju ljudi.

Nacionalni park Cape Hatteras podijelio je na svojoj službenoj Facebook stranici fotografiju velikog dijela lobanje, za koji pretpostavljaju da je dio kranijalne šupljine grbavog kita. U objavi stoji: „Tek smo na polovini sedmice i već pronalazimo fascinantna otkrića na plažama Cape Hatterasa. Pogledajte ovaj veliki dio lobanje grbavog kita na otoku Hatteras.“

Službenici parka iskoristili su ovu priliku da javnosti približe anatomiju ovih fascinantnih sisara. Objasnili su kako grbavi kitovi posjeduju specijalizirane strukture lobanje koje su prilagođene njihovom načinu hranjenja. „Njihove lobanje su relativno fleksibilne, posebno oko zglobova vilice, što im omogućava da širom otvore usta i unesu velike količine vode i plijena,“ poručili su. Dodali su kako grbavi kitovi imaju mandibule (donje čeljusti) koje nisu spojene s ostatkom lobanje.

Nakon što su fotografije lobanje postale viralne, mnogi posjetitelji zapitali su se mogu li ponijeti dio ove neobične uspomene kući. Neki su svoje upite ostavili i u komentarima ispod objave parka. No, odgovor vlasti bio je jasan i odlučan.

„Prema Zakonu o zaštiti morskih sisara, ilegalno je posjedovati bilo koji dio leša morskog sisara i/ili kosti,“ upozorili su iz parka. Dodatno su objasnili da se takvi ostaci koriste u naučne svrhe ili se zakopavaju kako bi se ponovno integrirali u okoliš.

Ovakva otkrića nisu rijetkost u regiji Cape Hatteras. Područje je poznato kao jedan od najaktivnijih morskih koridora u SAD kada su u pitanju sisari poput kitova i delfina. U parku ističu kako je taj fenomen posljedica specifične geografske pozicije:

„U bilo kojem trenutku, širok spektar morskih sisara kreće se i hrani vrlo blizu plaža Cape Hatterasa, pod utjecajem južnog Golfske struje i sjevernog Labrador struje koje se sudaraju uz našu obalu,“ objasnili su stručnjaci iz Nacionalnog parka.

Related Posts

1 of 453