Mađarski poslanik tvrdi: Orban bi vojno podržao Dodika u sukobu u BiH, Sarajevo traži povlačenje mađarskih vojnika


Ákos Hadházy, nezavisni poslanik mađarskog parlamenta i zastupnik budimpeštanskog okruga Zugló, izazvao je burne reakcije nakon što je na svojoj Facebook stranici objavio više članaka u kojima se tvrdi da je Mađarska spremna vojno intervenirati u Bosni i Hercegovini u slučaju izbijanja sukoba.

Hadházy je, pozivajući se na izjave zamjenika ministra vanjskih poslova Mađarske, Leventea Magyara, napisao:

„Magyar je jasno rekao da bi Mađarska intervenirala u Bosni i Hercegovini u slučaju sukoba, i to u korist Milorada Dodika i Srba iz RS-a.“

Ove izjave dovele su do ozbiljne diplomatske krize – zvanično Sarajevo je uputilo zahtjev za povlačenje mađarskih vojnika iz EUFOR-ove mirovne misije Althea, navodeći da Mađarska više nije neutralna strana u bosanskohercegovačkom kontekstu.

Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS, već duže vrijeme osporava autoritet državnih institucija BiH i ovlasti visokog predstavnika međunarodne zajednice. Zbog ignorisanja Schmidtovih odluka, osuđen je na godinu i po zatvora, a Tužilaštvu BiH je naloženo da ga uhapsi.

U međuvremenu, visoki predstavnik Christian Schmidt blokirao je finansijska sredstva Dodikovoj partiji, što je dodatno zaoštrilo političku krizu. Dodik je uzvratio prijetnjom:

„Ako Schmidt uđe na teritoriju RS-a, bit će uhapšen.“

Schmidt je uzvratio da Dodik „pokušava urušiti vladavinu prava i ustavni poredak Bosne i Hercegovine“.

Pojedini mediji ranije su pisali da su specijalne jedinice mađarskog Centra za borbu protiv terorizma (TEK) već bile prisutne u BiH, službeno kako bi pomagale u obuci lokalne policije. Međutim, spekulisalo se da je njihov stvarni zadatak bio „izvući Dodika iz zemlje u slučaju hapšenja“.

Hadházy tvrdi da je spremnost Mađarske da stane uz Dodika posljedica povezanosti s Putinom:

„Dodik je Putinov čovjek, baš kao i Viktor Orbán. Ako dođe do sukoba, Orbán bi nas uvukao u rat na strani RS-a.“

Podsjetio je i na nedavne izjave mađarske vlade o važnosti mira u Ukrajini, ističući dvostruke standarde:

„Dok pričaju o miru u Ukrajini, istovremeno bi ratovali u BiH.“

Mađarska je nedavno potpisala ambiciozan vojni sporazum sa Srbijom, a predsjednik Aleksandar Vučić čak je govorio o mogućem vojnom savezu sa Budimpeštom. Ipak, mađarska strana je tada naglasila da „granica saradnje ostaje u okviru NATO obaveza“.

Hadházy je uputio i pisano pitanje ministru vanjskih poslova Péteru Szijjártóu, želeći saznati „da li Mađarska zaista planira vojnu intervenciju u BiH“. Zaključio je da bi „negiranje takve mogućnosti moglo izazvati bijes Putina i Vučića“.

Related Posts

1 of 456