Šokantno otkriće lovca na blago: Tvrdi da je pronašao lokaciju Prvog nikejskog sabora. Sada traži sumanutu cifru


Lovac na blago iz Burse, Mustafa Ujsal, tvrdi da je pronašao podzemni grad u okrugu Orhangazi, za koji tvrdi da je prava lokacija Prvog nikejskog sabora, za koji se tradicionalno vjeruje da se održao u današnjem gradu Izniku u Turskoj. Ujsal, koji je godinama držao svoje otkriće u tajnosti, sada traži 50 miliona dolara da bi otkrio tačnu lokaciju ovog navodnog arheološkog nalazišta.

Ujsal, koji se okrenuo lovu na blago nakon penzionisanja, izjavio je da su ga iskopavanja dovela do značajnog otkrića: podzemnog grada sa grobljem sarkofaga i zamršenim simbolima koji krase njegove dugačke hodnike. Naglasio je važnost ovog otkrića za kršćanski svet, nagovještavajući da bi ono moglo da promijeni historijsko razumijevanje Prvog sabora, koji je sazvan 325. godine nove ere kako bi se pozabavio kritičnim teološkim sporovima unutar ranog kršćanstva.

Prvi Nikejski sabor bio je prekretnica u kršćanskoj historiji, sazvao ga je car Konstantin Veliki kako bi ujedinio brzo rastuću kršćansku zajednicu i riješio teološke sporove koji su pretili da je podijele.

Sabor je sazvan sa ciljem da razriješi kontroverzu izazvanu učenjem Arija, svećenika iz Aleksandrije, koji je tvrdio da je Krist stvoren u vremenu od Boga i da nije prevječni Sin Božji, ravan po suštini Bogu Ocu.

Ovo učenje je izazvalo veliku zabunu i podjelu unutar Crkve.

Sabor je na kraju donio Nikejski simvol vjere, potvrđujući jednosuštnost Sina sa Ocem i osuđujući arijanizam kao jeretički.

“Pronašao sam podzemni grad u kome je održan Sabor”, rekao je Ujsal u izjavi za novinsku agenciju Ihlas (IHA).

“Unutra se nalaze statue Marije i Isusa Krista, 12 oltara koji ih okružuju i sarkofag sahrane princeze Niken nasuprot njemu.” Ako se potvrde, njegove tvrdnje bi mogle imati duboke implikacije na historijske nauke i vjersko naslijeđe.

Ujsal je izrazio želju da turska vlada pomogne u otkrivanju ovog lokaliteta, tvrdeći da bi to moglo značajno da podstakne ekonomiju zemlje kroz turizam.

“Moj zahtjev od države je da se ovo mjesto otkrije i tako revitalizuje turska ekonomija”, naglasio je Ujsal.

“Ako se ovi zahtjevi ispune, možemo ovo mjesto učiniti turističkom atrakcijom uz pomoć sopstvenih sredstava države u roku od tri ili šest mjeseci.”

Dalje je objasnio potencijalnu vrijednost lokaliteta, tvrdeći da bi ono moglo predstavljati rezervu od 150 milijardi dolara, ne računajući antikvitete i historijske artefakte koji se mogu pronaći unutra. Ujsalovo insistiranje na cijeni od 50 miliona dolara za lokaciju izazvalo je zaprepaštenje, podstičući diskusije o etici monetizacije arheoloških otkrića.

Related Posts