Sindikat kontrolora letenja Slovenije ukazuje na moguće katastrofalne posljedice ako BHANSA obustavi rad


Samostalni sindikat kontrolora letenja Slovenije (SSKL) izrazio je zabrinutost zbog neposredne opasnosti za pružanje usluga kontrole zračnog saobraćaja unutar, iznad i prema Bosni i Hercegovini te pozvao nadležne institucije u BiH da hitno djeluju kako bi riješili ovu krizu.

Kako kažu, poznato im je da je odluka o izvršenju izdana EUROCONTROL-u 21. aprila 2025. godine, izazvala trenutnu financijsku krizu Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), jer zahtijeva potpunu obustavu svih uplata po osnovi ruta. Budući da te uplate čine 90 posto prihoda BHANSA-e i direktno su povezane s arbitražnim slučajem ICSID-a (Viaduct d.o.o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine), agencija se sada nalazi na ivici operativnog kolapsa.

„Vjerujemo da poduzimate sve moguće mjere za rješavanje ove krize, ali vam želimo ukazati na još jednu dimenziju, a to je ljudska, moguće sigurnosne i saobraćajne posljedice te hitnu potrebu za održivim rješenjima. Kao kontrolori zračnog saobraćaja iz susjednih zemalja, izražavamo ozbiljnu zabrinutost zbog mogućih katastrofalnih posljedica koje bi izmjene u pružanju usluga nad Bosnom i Hercegovinom mogle imati na jugoistočnu Europu i našu zemlju”, navodi se u priopćenju SSKL-a kojeg potpisuje predsjednik sindikata Robert Štauber.

Napominje se i da osim operativnih i logističkih izazova, ova situacija stvara ogroman pritisak na kontrolore zračnog saobraćaja i druge uposlenike BHANSA-e.

„Ukoliko se uskoro ne pronađe rješenje koje bi omogućilo nastavak trenutnih uslova i budućih dogovora, naše kolege i kolegice bi se mogli suočiti s finansijskom nesigurnošću i dodatnim povećanjem stresa. Takve okolnosti mogu utjecati na sigurnost zračnog saobraćaja, koja zavisi od sposobnosti ljudi da efikasno rade u zahtjevnim uslovima, a stabilno i sigurno radno okruženje je ključno za održavanje visokih sigurnosnih standarda”, dodaju iz Sindikata.

Uz to, upozoravaju da bi obustava saobraćaja zahtijevala i preusmjeravanje letova, što bi dodatno opteretilo susjedne zračne prostore, uključujući i Sloveniju od kojih su mnogi već pod znatnim pritiskom zbog rata u Ukrajini i dodatnog povećanja saobraćaja u regiji. 

Posljedične restrikcije dovele bi, kako kažu, do ozbiljnih operativnih poremećaja, izazivajući velika kašnjenja za aviokompanije i putnike širom Europe, kao i velike finansijske, pa čak i katastrofalne posljedice za sve pružatelja usluga u regiji.

Iz Sindikata dalje navode da rješavanje ove krize zahtijeva odlučne i izvanredne mjere te da  ni pod kojim okolnostima kontrolori zračnog saobraćaja i osoblje BHANSA-e ne bi smjeli snositi posljedice finansijskog spora s kojim nemaju veze.

„S poštovanjem pozivamo nadležne institucije u Bosni i Hercegovini da hitno djeluju kako bi riješile ovu krizu. Također pozivamo vlasti Bosne i Hercegovine da zaštite zaposlenike BHANSA-e od bilo kakvih finansijskih posljedica. To je jedini način da se osigura nesmetano pružanje sigurnih, stabilnih i efikasnih usluga kontrole zračnog saobraćaja, u skladu sa svim zahtijevanim visokim standardima”, stoji u priopćenju.

Iz slovenskog sindikata za kraj kažu da to nije samo potrebno, već i neophodno za sigurnost i stabilnost europskog zračnog saobraćaja, u Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji, Sloveniji, Srbiji i duž jugoistočne Europe, posebno uoči početka ljetne sezone letova.

Related Posts

1 of 485