Trump očekuje dogovor s Kinom, ali šanse su sve manje


Predsjednik Donald Trump izjavio je da očekuje postizanje dogovora s Pekingom u vezi rastućih tarifa „u naredne tri ili četiri sedmice“. Međutim, takav ishod izgleda sve manje vjerovatno.

Trump je više puta isticao svoju želju za razgovorima ili sastankom sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom kako bi se smanjile trgovinske tenzije, ali čini se da Xi izbjegava takve inicijative, piše Politico.

Trump insistira na direktnim, ličnim razgovorima s kineskim liderom, što je zakočilo druge diplomatske napore da se zaustavi eskalacija trgovinskog rata između dvije globalne sile.

Prema riječima bivših visokih zvaničnika State Departmenta i jednog industrijskog insajdera, predsjednik nije odobrio ni jednu formalnu delegaciju koja bi pregovarala s kineskim zvaničnicima. Senat još nije potvrdio ambasadora SAD-a u Kini, Trump nije imenovao drugog izaslanika, niti Bijela kuća kontaktira kinesku ambasadu.

Zbog izostanka ozbiljnog diplomatskog pristupa, komunikacija je skoro potpuno zamrznuta i izgledi za brzo rješenje su sve manji.

„Tajni kanali ne funkcionišu jer predsjednik Trump to ne želi“, rekao je Ryan Hass, bivši direktor za Kinu pri Vijeću za nacionalnu sigurnost za vrijeme Obamine administracije. „Trump želi direktan kontakt s predsjednikom Xijem, kao što to ima s Putinom.“

Dok Trump i dalje izražava želju za razgovorima, kineski lider se fokusirao na jačanje odnosa sa zemljama Jugoistočne Azije u znak otpora američkim tarifama. Taj potez dodatno iritira Bijelu kuću.

„Predsjednik Trump je jasno rekao da je sada na Kini da napravi potez“, izjavila je sekretarka za štampu Bijele kuće, Karoline Leavitt.

Međutim, razgovor lidera nije jedini način da se dođe do dogovora. Neformalni posrednici koji uživaju povjerenje i u Washingtonu i u Pekingu mogli bi pripremiti teren za buduće pregovore.

„Postoje brojni tajni kanali, uključujući poslovne ljude i bivše zvaničnike SAD-a i Kine“, rekla je Wendy Cutler, bivša visoka američka trgovinska pregovaračica.

Bijela kuća tvrdi da je u redovnom kontaktu s kineskim vlastima, ali nije potvrdila da li koristi ove neformalne diplomatske kanale.

„Teza da Bijela kuća blokira razgovore nije tačna“, izjavio je portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes.

Kina je oprezna jer ne želi da Xi bude stavljen u neugodan položaj pred kamerama, naročito nakon Trumpovog ponašanja prema ukrajinskom predsjedniku Zelenskiju.

„Kineska birokratija nikada neće dozvoliti da njihov predsjednik bude iznenađen ili osramoćen“, rekao je Hass.

Prema izvještaju Bloomberga, Kina više voli američkog „tačno određenog izaslanika“ za pregovore, a kao signal ozbiljnosti, postavila je Li Chengganga kao novog predstavnika za međunarodnu trgovinu.

„Nedostatak kredibilnog zvaničnog kanala je razlog zašto se još nije desio Trumpov telefonski poziv sa Xijem“, izjavio je Daniel Russel, bivši pomoćnik sekretara za istočnoazijske poslove.

John Thornton, bivši predsjednik Goldman Sachsa i trenutni šef Barrick Golda, ponudio se da bude posrednik, ali Bijela kuća nije pokazala interes.

Stephen Orlins, predsjednik američko-kineske nevladine organizacije, spreman je da pomogne ako ga Bijela kuća kontaktira.

Senator Steve Daines se prošlog mjeseca sastao s kineskim premijerom Li Qiangom, ali nije jasno da li je to bilo po nalogu Trumpa.

U februaru je bivši kineski ambasador Cui Tiankai pokušao uspostaviti kontakt s Bijelom kućom, ali nije bilo zainteresovanih da odgovore.

Related Posts

1 of 491