Francuski satelitski operater Eutelsat gurnut je u centar pažnje kao potencijalna zamjena za Starlink Elona Muska u Ukrajini – i potencijalno široj Evropi. Eva Berneke, izvršna direktorica Eutelsata, rekla je da je firma u poodmakloj fazi razgovora s EU o proširenju svoje internetske usluge u Ukrajini. Također je rekla da je Eutelsat u ‘vrlo pozitivnim razgovorima‘ s Italijom o pružanju šifrirane komunikacijske usluge za vladine dužnosnike. Ulagači su se okupili iza Eutelsata, poslavši njegove dionice u skok preko 500 posto, prenosi TNW. Ali šta je zapravo Eutelsat? I može li realno zamijeniti Starlink u Ukrajini i šire?
Godine 1977. 17 evropskih zemalja udružilo se u Evropsku telekomunikacijsku satelitsku organizaciju – skraćeno ‘Eutelsat‘. Ideja je bila razviti satelitsku telekomunikacijsku infrastrukturu neovisnu o SAD ili Sovjetskom Savezu. U 1983. Eutelsat je postao prvi evropski pružatelj satelitske televizije, 2001. firma je privatizirana, a 2023. se spojila s britanskim OneWebom i postala treći najveći svjetski satelitski operater. Spajanjem je Eutelsat naslijedio OneWebovu konstelaciju satelita u niskoj Zemljinoj orbiti za internetsku komunikaciju – slično kao i njegov veći konkurent Starlink.
Eutelsat trenutno ima 653 OneWeb satelita koji kruže oko Zemlje, a svaki kruži oko 1200 kilometara iznad površine. Ova relativna blizina rezultira nižom latencijom i bržim internetskim brzinama u poređenju s tradicionalnim geostacionarnim satelitima, koji su oko 30 puta dalje u svemiru.
Stanice na Zemlji povezane su s internetom i emitiraju podatke satelitima koji kruže iznad. Sateliti zatim prenose podatke na korisničke terminale, male uređaje s antenama koji omogućuju pristup internetu na mjestima gdje tradicionalne veze nisu dostupne. Ovi korisnički terminali posebno su korisni u udaljenim područjima, avionima, brodovima, vozilima ili, kao što smo vidjeli u Ukrajini, zonama sukoba.
Eutelsat je za TNW rekao da nudi istu pokrivenost i mogućnosti kao Starlink. Firmine usluge niske Zemljine orbite (LEO) već su raspoređene u Ukrajini, gdje podržavaju vladinu i institucionalnu komunikaciju. Dodatno, Eutelsat je rekao da bi njegovi sistemi geostacionarne orbite (GEO) mogli pružiti dodatni kapacitet iznad Ukrajine, kao i ‘jaču otpornost‘ za povezivanje kritične infrastrukture. Trenutno Eutelsat ima oko 2000 korisničkih terminala na terenu u Ukrajini. To je puno manje od Starlinkovih 40 hiljada, no Berneke je rekla da bi njena firma mogla dostići tu brojku za nekoliko mjeseci.
Ipak, tako brzo povećanje kapaciteta predstavljalo bi neke ozbiljne logističke izazove, pogotovo jer OneWeb terminale isporučuju firme treće strane, za razliku od Starlinka. Poljska i SAD, među ostalima, pomogli su finansirati ukrajinsko korištenje Starlinka, a slična podrška vjerovatno bi bila potrebna i za brzo uvođenje OneWeb terminala. Tu je i sama tehnika. OneWebovi sateliti su stariji i manje napredni od Starlinkovih. Nedostaje im međusatelitska tehnologija laserske veze, koja poboljšava pokrivenost. Također imaju puno manje satelita u orbiti od Starlinka, koji ima oko 7000.
Međutim, ako EU ozbiljno misli zamijeniti Starlink u Ukrajini, vjerovatno će se morati zadovoljiti drugim najboljim. Unija će također morati preuzeti ozbiljne financijske obveze.