Opozicione stranke u Italiji podnijele su prijavu nadzornom tijelu za komunikacije zbog niza fotografija generiranih umjetnom inteligencijom koje je na društvenim mrežama objavila krajnje desna Liga, stranka zamjenika premijera Mattea Salvinija, a koje su nazvali rasističkima, islamofobnima i ksenofobnima, piše Guardian.
Demokratska stranka (PD), sa Savezom Zelenih i Ljevice, jučer je podnijela prijavu italijanskom regulatornom tijelu za komunikacije Agcomu, tvrdeći da lažne slike koje koristi Liga obuhvaćaju gotovo sve kategorije govora mržnje. Tokom proteklog mjeseca, desetine slika koje izgledaju kao da su ih generirali AI alati pojavili su se na društvenim kanalima Lige, uključujući Facebook, Instagram i X. Slike često prikazuju muškarce tamnije puti, obično naoružane noževima, kako napadaju žene ili policajce.
“Na slikama koje je objavila Salvinijeva stranka, a koje su generirane umjetnom inteligencijom, prisutne su gotovo sve kategorije govora mržnje, od rasizma i ksenofobije do islamofobije. Koriste umjetnu inteligenciju kako bi ciljali određene skupine ljudi, imigrante, Arape, prikazujući ih kao potencijalne kriminalce, lopove i silovatelje. Te slike nisu samo nasilne, već i obmanjujuće.
U jednom slučaju, objava Lige glasi “Stranac napao konduktera”, uz fotografiju muškarca tamnije puti s podignutom šakom. Izvorni naslov u Il Resto del Carlino glasi “Napao kondukterku i izazvao paniku u vozu”, a u tekstu se počinitelja opisuje samo kao stranca, bez navođenja nacionalnosti. Nije objavljena nijedna fotografija napada.
Druga sporna fotografija, navedena u prijavi, prikazuje majku i oca u islamskoj odjeći kako viču na djevojčicu, čime se, kažu, potiču rasne i islamofobne predrasude. U izvještaju lista Il Giorno, koji je Liga navela kao izvor, nema ni riječi o vjeri porodice ni djevojčice koju su roditelji navodno zlostavljali, osim što se spominje da je dijete pohađalo školu arapskog jezika. Također nije objavljena fotografija porodice.
Korištenje fotografija generiranih umjetnom inteligencijom u propagandne svrhe postaje sve raširenije među krajnje desnim strankama, a u širu je upotrebu ušlo oko prošlih evropskih izbora, kada su se po društvenim mrežama počele širiti fotografije koje izazivaju strah od migracija ili demoniziraju političare poput Emmanuela Macrona.