Prvi ozbiljan dokaz života izvan Zemlje: Otkriven gas koji proizvode živa bića


Otkrivanje planete s “najboljim dosadašnjim znakovima života” predstavlja ogroman iskorak u potrazi za odgovorima o tome da li smo sami u svemiru.

Godinama posmatramo dubine svemira u potrazi za tragovima života, a sada su naučnici sa Univerziteta u Cambridgeu, predvođeni profesorom Nikkum Madhusudhanom, možda pronašli jedan od najuvjerljivijih dokaza do sada.

Zahvaljujući izuzetnim mogućnostima svemirskog teleskopa James Webb, posmatrali su planetu poznatu kao K2-18b, koja je prvi put otkrivena 2015. godine.

Ova planeta je 2.6 puta veća od Zemlje i nalazi se na udaljenosti od oko 124 svjetlosne godine, što znači da ono što vidimo predstavlja stanje iz prošlosti — tačnije, planeta nam se prikazuje onakvom kakva je bila početkom 20. stoljeća.

Još 2019. godine, u atmosferi K2-18b otkrivena je vodena para. Potom su 2023. naučnici u istoj atmosferi detektovali prisustvo ugljendioksida i metana – gasova koji su snažni indikatori mogućnosti postojanja života.

Ali ovog puta pronađeno je nešto još intrigantnije – dimetil-sulfid (DMS). Ovo je, prema mišljenju stručnjaka, do sada najsnažniji znak mogućeg postojanja života na drugoj planeti.

Za portal LADbible govorio je dr Michael Steinke sa Univerziteta Essex, koji je objasnio šta otkriće DMS-a zapravo znači:

Dodaje i da se o dimetil-sulfidu intenzivno istražuje jer “igra ulogu u hlađenju klime”, s obzirom na to da potiče stvaranje oblaka koji hlade površinu planete. Drugim riječima, tamo gdje ima ovog gasa – postoje i uslovi pogodni za život.

Dr Steinke je objasnio da živa bića na Zemlji proizvode DMS pretvaranjem druge supstance – dimetil-sulfonijopropionata (DMSP) – u dimetil-sulfid, koji se zatim ispušta u atmosferu.

Zato su i autori ove studije, kaže dr Steinke, s pravom uzbuđeni. Jer ako se DMS na planeti K2-18b stvara na isti način kao na Zemlji – to je ogroman pokazatelj da bi na toj planeti mogla postojati neka forma života.

Osim toga, planeta je klasifikovana kao tzv. “hycean world” – svijet bogat vodonikom (“HY”) i prekriven okeanima (“cean”).

Ipak, napominje da je DMS detektovan i na kometama, što znači da se može formirati i bez prisustva živih organizama.

No, dodaje da bi, u slučaju K2-18b, stvaranje tolikih količina ovog gasa bez života bilo “malo vjerovatno”, jer bi zahtijevalo veliki broj udara kometa, a i tada bi većina DMS-a bila uništena zbog ekstremne toplote koju takvi udari proizvode.

Drugim riječima – moguće je, ali malo vjerovatno da se DMS tamo stvorio bez života.

Ako se pitate šta bi postojanje života na drugoj planeti značilo za čovječanstvo, treba napomenuti – planeta K2-18b udaljena je 124 svjetlosne godine.

To znači da ono što vidimo, desilo se prije više od 100 godina, i da je s trenutnom tehnologijom potrebno hiljade godina da stignemo tamo.

Ali iako je daleko, otkrili smo trag gasa koji na Zemlji proizvodi život. I to bi zaista mogao biti – najbolji znak života izvan Zemlje koji smo ikada imali.

Related Posts

1 of 434