Nova njemačka vlada, koju će činiti demokršćani i socijaldemokrate, najavila je ambiciozan investicijski plan vrijedan čak 500 milijardi eura, s ciljem obnove zastarjele infrastrukture – od puteva, pruga i mostova do rješavanja sve izraženijeg problema nedostatka stanova. Međutim, planovi bi mogli naići na ozbiljne prepreke zbog manjka radne snage, posebno one nekvalifikovane, a najnovija politička odluka dodatno je uzburkala duhove.
Pravilo o Zapadnom Balkanu, koje je uvedeno 2016. godine, do sada je omogućavalo ulazak u Njemačku i rad čak i za radnike bez formalne kvalifikacije, pod uslovom da imaju potpisan ugovor s njemačkim poslodavcem. Ovo pravilo se pokazalo kao ključni mehanizam za popunjavanje radnih mjesta, naročito u građevinskoj industriji, gdje je već godinama izražen deficit radne snage.
Međutim, iako je aktuelna vlada prošle godine povećala godišnju kvotu dozvola s 25.000 na 50.000, nova koalicija najavila je da će kvotu vratiti na prethodni nivo – 25.000 radnih dozvola godišnje. Ova odluka izazvala je žestoke reakcije privrednika, posebno iz građevinskog sektora.
Achim Dercks, zamjenik direktora Njemačke industrijske i trgovinske komore, izjavio je za Stuttgarter Zeitung da je riječ o “pogrešnom potezu”:
“Pravilo o Zapadnom Balkanu pokazalo se kao efikasan i administrativno jednostavan alat za privlačenje radne snage. Zašto ograničavati nešto što očigledno funkcioniše?”
Sličnog mišljenja je i Tim-Oliver Müller, direktor Središnjeg saveza njemačke građevinske industrije, koji upozorava da bi smanjenje kvote moglo ozbiljno ugroziti građevinske projekte:
“Ogroman broj radnika na našim gradilištima dolazi upravo s Balkana. Ova odluka je iznenađujuća i štetna, posebno kada znamo kakvi nas infrastrukturni projekti tek očekuju.”
Ni sektor stanogradnje ne krije zabrinutost. Axel Gedaschko iz Krovne udruge za stanogradnju (GdW) ističe:
“Bez dovoljnog broja radnika sa zapadnog Balkana, rizikujemo dodatno pogoršanje već hronične nestašice radne snage u sektoru gradnje stanova.”
Jan Dannenbring iz Udruženja njemačkih zanatlija pita se zašto se kvota smanjuje ako se okolnosti nisu promijenile:
“Vlada je tek nedavno udvostručila broj dozvola – i sada bez jasnog razloga sve vraća nazad. Ako zaista želimo nešto promijeniti, treba nam svaki čovjek.”
Herbert Brücker iz Instituta za istraživanje tržišta rada (IAB) također smatra da se vlada ovom odlukom kreće u pogrešnom smjeru:
“Pravilo o Zapadnom Balkanu dalo je izuzetne rezultate. Preko 95% radnika koji su stigli ovim putem i dalje su zaposleni i plaćaju poreze i doprinose. Ograničavati taj tok sada je potpuno neshvatljivo.”
Dok Njemačka planira ogromna ulaganja i reforme, čini se da će ključna prepreka biti upravo – nedostatak ruku koje bi te planove sprovele u djelo.