Šta su tarife i zašto ih Trump koristi?


Roba uvezena iz 60 zemalja koje Trump opisuje kao „najgore prekršioce“ sada podliježe dodatnim porezima u rasponu od 20% do 104% za kineske proizvode.

Trump tvrdi da će tarife ojačati američku ekonomiju i zaštititi radna mjesta, ali ekonomisti upozoravaju da bi ovaj potez mogao naštetiti svjetskoj ekonomiji i povećati cijene za potrošače u SAD-u i širom svijeta.

Tarife su porezi koji se naplaćuju na robu kupljenu iz drugih zemalja.

Obično predstavljaju određeni procenat vrijednosti proizvoda. Na primjer, tarifa od 25% na proizvod od 10 dolara znači dodatni porez od 2,50 dolara.

Tarifa od 104% na kineske proizvode znači da bi proizvod od 10 dolara imao dodatni porez od 10,40 dolara.

Kompanije koje uvoze robu moraju platiti taj porez vladi.

Te firme mogu odlučiti da trošak djelimično ili u potpunosti prebace na potrošače.

Trump već decenijama zagovara korištenje tarifa kao način jačanja američke ekonomije.

On smatra da će one podstaći potrošače u SAD-u da kupuju više domaćih proizvoda, povećati porezne prihode i privući velika ulaganja u zemlju.

Cilj mu je i da smanji razliku između vrijednosti robe koju SAD uvozi i one koju izvozi. Tvrdi da su SAD bile iskorištavane od strane „varalica“ i „pljačkane“ od stranih zemalja.

Tokom svog mandata, Trump je uveo i druge zahtjeve uz tarife. Prve su bile usmjerene prema Kini, Meksiku i Kanadi, jer je tvrdio da te zemlje moraju učiniti više kako bi zaustavile migrante i krijumčarenje droga ka SAD-u.

Trump snažno brani svoju tarifnu politiku, ali sve veći broj uticajnih glasova iz njegove Republikanske stranke se pridružuje demokratama i stranim liderima u kritikama.

Dugogodišnji Trumpov saveznik i suosnivač Daily Wire-a, Ben Shapiro, upozorio je da bi mjere mogle imati katastrofalne ekonomske posljedice, te da je poruka iza njih zbunjujuća.

Trump je 5. aprila uveo minimalnu tarifu od 10% na sav uvoz u SAD.

Među zemljama čija roba podliježe ovom „osnovnom“ porezu nalaze se Ujedinjeno Kraljevstvo, Argentina, Australija, Brazil i Saudijska Arabija.

Mnogo više tarife uvedene su protiv 60 drugih zemalja 9. aprila.

To uključuje 49% na proizvode iz Kambodže, 46% na uvoz iz Vijetnama i 20% na robu iz EU.

Kineski uvoz je prvobitno trebao biti pogođen tarifama od 54% (34% uz već postojeću stopu od 20%). Međutim, Trump je povećao ovu stopu na 104% nakon što je Kina obećala da će „boriti se do kraja“ i odbila da ukine vlastite tarifne mjere od 34% na američku robu.

Zvaničnici Bijele kuće opisali su više tarife kao „recipročne“.

Recipročne tarife bi značile da su zasnovane na postojećim tarifama koje druge zemlje naplaćuju SAD-u, uz dodatne troškove poput regulatornih prepreka.

Related Posts

1 of 478