Hoće li Kina aktivirati vlastitu nuklearnu opciju u trgovinskom ratu s Trumpom? Mogle bi uslijediti brutalne posljedice


Još jedan dan, još jedna eskalacija.

Kina se probudila s vijestima da carine na njen izvoz u Sjedinjene Američke Države sada iznose nevjerovatnih 125 posto. Lopta je sada ponovno u kineskom dvorištu.

Hoće li Peking ponovo uzvratiti?

Odgovor Kine se do očekuje. Tamošnji su čelnici očito odlučili zauzeti stav i vjerovatno će to nastaviti provoditi.

Međutim, postoje velika pitanja o tome kako eskalacija sada izgleda, koliko daleko bi stvari mogle ići i koje su, ako ih ima, promjene?

Postoji stepen do kojeg daljnja povećanja carina postaju uglavnom simbolična – sve iznad 50 posto ionako onemogućuje skoro svu trgovinu, razlika između tarifa od 100, 150, čak i 1.000 procenata je zanemariva.

Postoji osjećaj da Kinezi možda ipak provode određeni stepen suzdržanosti.

Odmazde su do sada bile uglavnom jednake onome što je učinio predsjednik SAD Donald Trump u svojim tarifama, a izbjegnuto je više političkih opcija koje bi ozbiljno povećale uloge.

Zaista, mjere kao što je potpuni prekid saradnje na suzbijanju fentanilu (uličnoj drogi koja pustoši SAD i koja se često proizvodi pomoću hemikalija iz Kine) jesu “nuklearna” opcija koja se provlačila u kineskim državnim medijima, prenosi Sky News.

Međutim, Kina bi također mogla krenuti na američke kompanije isokog profila poput Applea ili Tesle, ili izravnije ciljati na američke poljoprivredne proizvode.

Možda Kina doista želi izbjeći eskalaciju ili možda želi ostaviti neke opcije otvorenima za kasnije.

Jedno je sigurno – svaki potencijalni dogovor morat će biti prihvatljiv Kinezima.

Ovo je sistem koji ne voli gubiti obraz i jasno je izračunao da je njegova ekonomija dovoljno velika da apsorbira ove udare.

Na najvišim razinama kineskog sistema postoji istinsko uvjerenje da je krajnji cilj SAD obuzdati Kinu i potkopati njen rast. U tom kontekstu kapituliranje pred Trumpom nema svrhe i jednostavno nije opcija.

Kako god gledate, ovaj trenutak označava najnižu točku u američko-kineskim odnosima.

Činjenica da su dvije najveća svjetske ekonomije u biti prestala međusobno trgovati zaista ne jedinstvena i imat će brutalne posljedice kako unutar zemalja tako i izvan nje.

Postoje i strahovi koliko to politiku čini opasnom.

Tokom godina, uprkos svim svađama i nesuglasicama između njih, trgovina je uvijek bila tu kao jedino pitanje koje ih je neraskidivo povezivalo.

Bez toga, nejasno je što bi moglo biti sljedeće…

Related Posts

1 of 479