Njegovi su žuti cvjetovi simbol buđenja prirode i dolaska proljeća. Iako ga često povezujemo s prostranim zelenim površinama, maslačak je mnogo više od svoje vizualne ljepote. Naime, ova biljka krije bogatstvo nutrijenata i zdravstvenih prednosti koje su odavno prepoznali naši preci. Ipak, danas ga rijetko viđamo na tanjurima i to je trend koji bismo trebali preokrenuti.
Za početak, dovoljno je dodati njegove listove u salate i tako osigurati unos vrijednih nutrijenata:
Vitamini: posebno vitamin A (u obliku beta-karotena), vitamin C, vitamin K koji igra ključnu ulogu u zdravlju kostiju i normalnom zgrušavanju krvi te manji udio vitamina E.
Minerali: listovi maslačka sadrže značajne količine željeza, kalcija, kalija, magnezija i mangana.
Antioksidansi: uključuju lutein i zeaksantin, koji su važni za zdravlje očiju. Dobro je znati da sadržaj od 100 grama ove biljke osigurava unos od 15 miligrama luteina i zeaksantina.
Vlakna: podržavaju zdravu probavu i osjećaj sitosti.
Polifenoli i flavonoidi u maslačku prirodni su spojevi s protuupalnim i antioksidativnim djelovanjem.
Korijen maslačka ima nekoliko bioaktivnih spojeva koji djeluju protiv simptoma dijabetesa tipa 2. Primjerice, maslačak je bogat inulinom koji pomaže stabilizirati nivo šećera u krvi. Također sadrži klorogensku kiselinu koja utječe na lučenje i osjetljivost na inzulin. Uz to spomenuti polifenoli i flavonoidi u maslačku mogu zaštititi od neželjenih komplikacija koje uzrokuje loše reguliran dijabetes tipa 2.
Zahvaljujući kaliju, maslačak povoljno djeluje na regulaciju krvnog tlaka, dok dijetalna vlakna potiču zdravlje probavnog sistema, piše Živim.
Maslačak je iskoristiv. Osim svježih listova, cvjetove možete jesti svježe ili kuhane, u popečcima, možete ih kiseliti, koristiti za pravljenje vina. Također, ako su vam svježi prejaki, kuhanjem listova smanjit ćete im gorčinu. Korijenje maslačka koje je staro dvije godine također možete pržiti, samljeti i koristiti kao zamjenu za kafu.