Niko ne želi da mu se to dogodi pa ipak, svakodnevno se gube hiljade pametnih telefona širom svijeta. S obzirom na to da nam pametni telefon ne služi samo za pozive ili poruke, već je postao i novčanik, pa čak i mjesto na kojem pohranjujemo lične dokumente, njegov gubitak može biti veliki problem.
Većina korisnika ne razmišlja o tome što ako ostanu bez svog pametnog telefona. Možda su automatski uključili pohranjivanje fotografija i videa u oblaku, ali što je s ostalim osjetljivim i manje osjetljivim podacima?
Kako biste izbjegli glavobolje ako vam telefon bude ukraden, izgubljen ili jednostavno prestane raditi, slijedite sljedeće korake.
Prvi korak u zaštiti vaših podataka jest omogućiti Find My Device (Pronađi moj uređaj) ili sličnu značajku koja je dostupna na pametnim telefonima. Ova značajka omogućuje vam da locirate svoj pametni telefon na daljinu, čak i ako je isključen ili mu je baterija prazna. Također, putem nje možete zaključati svoj pametni telefon, izbrisati njegov sadržaj ili prikazati poruku na zaslonu kako biste pomogli u njegovom oporavku.
Kako biste izbjegli da vaši podaci padnu u tuđe ruke, čak i ako telefon bude vraćen, iskoristite ono što vam tehnologija nudi i uključite poboljšane sigurnosne funkcije.
PIN / Lozinka: Postavite snažan PIN ili lozinku za zaključavanje pametnog telefona i sprječavanje neovlaštenog pristupa.
Otisak prsta: Koristite svoj otisak prsta za otključavanje pametnog telefona i dodatni nivo sigurnosti.
Prepoznavanje lica: Koristite prepoznavanje lica za otključavanje telefona i osigurajte jednostavan i siguran pristup uređaju.
U slučaju da vaš pametni telefon dospije u pogrešne ruke, možete postaviti opciju za automatsko brisanje sadržaja nakon određenog broja neuspješnih pokušaja otključavanja.
Na primjer, ova funkcija je dostupna na Samsung Galaxy uređajima i može se podešavati u sigurnosnim postavkama.
Android uređaji imaju u postavkama mogućnost detektiranja krađe uređaja. To znači da će se ekran zaključati ako telefon otkrije da je netko oteo vaš telefon iz ruke i nastavio se kretati (trčati ili se voziti). Druga je opcija da se uređaj zaključava nakon gašenja internetske veze. To je česta tehnika kod kradljivaca koji otmu telefon iz ruke korisnika i iskoriste priliku da kopiraju podatke dok je uređaj još aktivan i otključan.
Šifriranje je moćan način zaštite vaših podataka od neovlaštenog pristupa. Android uređaji (ovisno o verziji) imaju opciju šifriranja podataka, piše Zimo. Na primjer, Samsung uređaji imaju ugrađenu opciju šifriranja, koju možete omogućiti u sigurnosnim postavkama. Kada su vaši podaci šifrirani, oni su kodirani i nečitljivi bilo kome ko nema ključ za dešifriranje.
Kao dobru praksu trebalo bi redovno stvarati sigurnosne kopije podataka i pohraniti ih u oblaku ili na vanjski disk. Također, na sigurnom i dostupnom mjestu imati pohranjene podatke o samom uređaju (IMEI odnosno serijski broj) kao i o SIM kartici kako biste gubitak ili krađu mogli lakše prijaviti policiji.
Gubitak pametnog telefona može biti stresan, ali poduzimanjem ovih mjera možete zaštititi svoje podatke i smanjiti rizik od neovlaštenog pristupa.