Legendarni Voja Brajović: Režimu je za opstanak potreban kič i šund, zato se bori protiv kulture


U jeku protesta kulturnih radnica, radnika i umjetnika u Srbiji, kojima se traži povećanje mizernog budžeta za kulturu koji već više od decenije počinje nulom, 0,67 posto, umjesto da uvaži ovaj zahtjev Vlada Srbije donijela je Rješenje 6. februara o „prijenosu u Tekuću budžetsku rezervu sredstava za 2025. godinu, kojim je Ministarstvu kulture oduzeto 371.575.000,00 dinara“.

“Pitanje je sljedeće: da li se vlast bori za kulturu ili protiv kulture, odnosno, očigledno je da i ovim rješenjem kojim dodatno oduzima novac iz inače već toliko bijednog budžeta, demonstrira da se bori za nekulturu”, kaže za Danas glumac Vojislav Brajović, član Udruženja dramskih umjetnika Srbije, nekadašnji dugogodišnji predsjednik ovog esnafa, koji je u kratkom periodu bio ministar kulture u vrijeme predsjednika Srbije Borisa Tadića.

“Vlast se bori za plasiranje šunda, kiča, jer se tako, nažalost, lakše vlada populizmom i lakše se obmanjuju građani, i onda je sasvim logično da se što više smanje davanje za kulturu, jer joj kultura smeta, doživljava je kao neprijatelja”, objašnjava Brajović.

Kako napominje, on sada govori u ime svog esnafa, a gdje su u svemu ovome i pesnici, muzičari, „likovnjaci“, književni prevodioci, umjetnici sa nezavisne kulturne scene i ostali radnici u kulturi.

“Ministarstvo kulture se ne osvrće na to što je Srpska akademija nauka postala Srpska akademija nauka i umjetnosti, i što je konačno u svoj resor uvrstila audio-vizuelne umjetnosti, što bi trebalo da bude nekakav signal vlasti da se poveća pažnja kulturi, i da se stimuliše ono što unapređuje civilizacijski napredak svakog društva. Nije to bilo odavno rečeno u narodu „nemoj ići mimo svijeta“. A politika ovog režima je da se ide mimo civilizacijskih vrijednosti svijeta.

Ali, ne treba zaboraviti da je prosvjeta ta koja najviše doprinosi kulturi ovoga društva, i onda vidimo, bez obzira što sada govorimo o Ministarstvu kulture, da nije bez razloga prosvjeta sada tako snažno ustala i pridružila se studentskoj pobuni i protestima, ovim našim zadivljujućim djevojkama i momcima koji hrabro šetaju uprkos prijetnjama, uvredama i nasilju vlasti, i guraju ovu našu zemlju na bolje mjesto”, ističe Brajović.

Kako podsjeća, u vrijeme kada je on bio na čelu ministarstva kulture budžetsko izdvajanje je makar počinjalo jedinicom, iznosilo je 1 posto, što je također malo i ponižavajuće, i bitka je bila da se pređe tih jedan posto, pa je iznalazili i neke posredne načine da se pomogne kulturi.

“Često se citira Churchill iz vremena Drugog svjetskog rata, koji je na prijedlog svojih ministara da se zbog ratnih troškova smanji budžet za kulturu, rekao: „Pa zašto se borimo onda, šta to mi branimo?“. I te riječi jesu historijske. Za svoje mjesto u svijetu države se bore kulturom, a kultura nije samo umjetnost, kultura je njegovanje društva. A ovdje mi sami sebe, zbog ovakvih odluka vlasti uništavamo i degradiramo”, smatra Voja Brajović.

Related Posts

1 of 436