Putinovo tajno oružje nalazi se duboko na dnu mora


Nedugo nakon podneva po lokalnom vremenu na Božić 2024., radnici finske elektroenergetske tvrtke Fingrid primijetili su da je glavni podmorski električni kabel koji povezuje Finsku s Estonijom oštećen, što je značajno smanjilo opskrbu Estonije strujom.

Finska nacionalna televizija je te večeri citirala Fingridova mrežnog operativnog menadžera Arta Pahkina: “Imamo nekoliko pravaca istrage, od sabotaže do tehničkog kvara, i ništa još nije isključeno. Najmanje dva plovila kretala su se u blizini kabela u vrijeme poremećaja.”

Nekoliko sati kasnije, posada finske obalne straže ukrcala se na ruski brod Eagle S i usmjerila ga u finske vode. Sumnja se da je namjerno oštetio glavni strujni kabel Estlink 2.

EU kaže da je brod registriran na Cookovim otocima zapravo dio “ruske flote u sjeni”. Sumnja se da se stari tanker koristi za prijevoz ruskih naftnih proizvoda pod embargom, piše BBC.

Finska policija vjeruje da je Eagle S vukao svoje sidro duž morskog dna. Sidro je navodno izvučeno s rute broda Eagle S, na dubinama do 80 metara, dok fotografije snimljene nakon incidenta pokazuju da brodu nedostaje sidro s lijeve strane. Finska policija je rekla da ima devet osumnjičenih u kriminalističkoj istrazi oštećivanja kabla.

Oštećenje kabela Estlink 2 dugog 170 km predstavlja najnoviji u nizu incidenata u kojima su podvodni kabeli u baltičkoj regiji ili oštećeni ili potpuno prekinuti od ruske invazije Ukrajine u punom obimu prije tri godine.

Nakon incidenta s Estlinkom 2, NATO je obećao pojačati svoju vojnu prisutnost u Baltičkom moru, dok je Estonija poslala patrolni brod da zaštiti svoj podmorski energetski kabel Estlinka 1. EU je rekla da je kvar na podmorskom kabelu “posljednji u nizu mogućih napada na kritičnu infrastrukturu”.

Oko 600 podvodnih kabela prenosi električnu energiju i informacije preko ogromnih oceana i mora. Često dolazimo na obalu na diskretnim, tajnim lokacijama, svih 1,4 miliona kilometara povezuje nas. Većina su podatkovni kablovi, odgovorni za gotovo sav naš internetski promet.

Analitičari kažu da uvijek postoji mogućnost slučajnog oštećenja ili ljudske pogreške, no učestalost ovih incidenata nameće pitanje: koliko su ovi podmorski kabeli izloženi sabotaži?

Malo je potrebno reći, ali trenutno su odnosi između Rusije i većine zapadne Europe blizu dna.

Godinama su bili napeti, nakon događaja uključujući pobunu koju podržava Kremlj u istočnoj Ukrajini i rusku okupaciju i aneksiju Krima 2014.

Godine 2022. Zapad je bio ujedinjen u bijesu kada je 200.000 ruskih vojnika napalo Ukrajinu, što je izazvalo trogodišnji rat i procijenjenih miliona ubijenih ili ranjenih ljudi između obje strane.

NATO vjeruje da Rusija također vodi još jedan rat, neprijavljeni, nešto što se naziva “hibridnim ratovanjem” i da je meta sama zapadna Evropa, s ciljem kažnjavanja ili odvraćanja zapadnih naroda od nastavka njihove vojne podrške Ukrajini.

Related Posts

1 of 407