Trump se žestoko okomio na Zelenskog. Insajderski izvještaj pokazuje šta se zapravo dešavalo u pozadini u posljednjih 48 sati


Dok se dugogodišnji opterećeni odnos između predsjednika Donalda Trumpa i njegovog ukrajinskog kolege Volodimira Zelenskog raspadao jučer, pitanje koje se zadržalo među saveznicima bilo je hoće li svađa uništiti nade za mir uz posredovanje SAD – ili, potencijalno, pomoći, piše CNN.

Ispalivši ljutitu poruku na svojoj društvenoj mreži, Trump je označio Zelenskog kao “diktatora koji izbjegava izbore”, okrivljujući ga da je snažno naoružao Sjedinjene Države da potroše stotine milijardi dolara “kako bi ušli u rat koji se nije mogao dobiti”.

Pretvorilo se u cjelodnevni niz ismijavanja, koje je Trump pojačao tokom govora u srijedu navečer u Miamiju, gdje je izjavio: “Zelenskij bolje da se kreće brže. Neće mu ostati zemlja”.

Obje optužbe ponavljale su ironijom opterećene priče same Moskve o ratu i ukrajinskom predsjedniku, koji je proglasio izvanredno stanje na početku ruske invazije, što je spriječilo zakazane izbore.

Trumpova objava nije bila izolirani napad. Godinama je Trump gledao na Zelenskog skeptično, dovodio u pitanje njegove odluke i – u epizodi koja je postala poznata tokom Trumpovog prvog opoziva – vršio pritisak na njega da otvori istragu protiv njegovog tadašnjeg rivala Joea Bidena.

Trump je kritizirao Bidena i Zelenskog zajedno, sugerirajući u srijedu navečer da je ukrajinski predsjednik bio u “vozu za umak” uz pomoć SAD tokom Bidenove administracije.

“Da ste imali (Bidenovu) administraciju još godinu dana”, rekao je Trump u srijedu navečer, “bili biste u Trećem svjetskom ratu i to se sada neće dogoditi.”

Međutim, u posljednje vrijeme Trumpovi saradnici pomno prate javne izjave Zelenskog – posebice njegove kritike SAD koji je ove sedmice isključio Ukrajinu iz razgovora s ruskim dužnosnicima u Saudijskoj Arabiji – uz sve veću uznemirenost.

Njihova je frustracija rasla prije srijede, rekli su izvori. No zakuhalo se nakon što je Zelenskij novinarima u svom uredu u Kijevu rekao da Trump živi u “mreži dezinformacija”.

Trump je privatno rekao saradnicima koji su bili s njim na Floridi da želi direktno odgovoriti, što je dovelo do njegove objave na Truth Socialu, rekao je dužnosnik koji je bio s Trumpom. Isporučio je diplomatski projektil na putu do svog golf kluba u Miamiju i proširio svoje primjedbe pred publikom na večernjoj investicijskoj konferenciji u Miamiju koju je sponzorirao državni fond Saudijske Arabije, a koja je početkom sedmice bila domaćin razgovora između američkih i ruskih dužnosnika.

“To je frustracija. Postoji snažan i legitiman osjećaj da se ovaj brutalni rat mora zaustaviti i da se taj put umanjuje javnim izjavama Zelenskog”, rekao je drugi dužnosnik Bijele kuće za CNN.

Međutim, po mišljenju Zelenskog, kraj rata koji Trump predviđa izgleda dosta poput onoga što je Rusija tražila. Već su članovi Trumpove administracije isključili članstvo Kijeva u NATO-u i rekli da američke trupe neće pomoći u garancijama sigurnosti Ukrajine kada rat završi.

Iz tih razloga, kaže, ne može ne progovoriti.

Mjesecima je Zelenskij pažljivo nastojao izbjeći potpuni raskid sa svojim temperamentnim novim kolegom u Washingtonu. Dogovorio je sastanak u sedmica uoči prošlogodišnjih izbora koji je trebao ublažiti skepticizam tadašnjeg republikanskog kandidata o američkoj umiješanosti u rat.

Muškarci su se pojavili na početku rasprave u Trump Toweru na Manhattanu kako bi pokazali svoju spremnost da se slažu. Trump je rekao da je imao “vrlo dobar odnos” s ukrajinskim čelnikom – ali da je također uživao “vrlo dobar odnos” sa svojim protivnikom u Moskvi, Vladimirom Putinom.

“Nadam se da ćemo imati više dobrih odnosa”, ubacio se Zelenskij.

“Ali, znate, za tango je potrebno dvoje”, odgovorio je Trump.

U to vrijeme burza jedva da je registrirana. Pet mjeseci kasnije, čini se da predviđa nevjerovatan rascjep koji se pojavljuje upravo u trenutku kada Trump želi sjesti s Putinom u Saudijskoj Arabiji.

Malo je stranih čelnika bilo imuno na Trumpove promjene raspoloženja, koje su tokom njegova prvog mandata dovele do ukidanja inozemnih putovanja, naglog prekida telefonskih poziva kada je Trump poklopio slušalicu i nametanja novih strogih carina.

Ipak, do sada se činilo da Trumpove frustracije nisu signalizirale takav veliki pomak u američkoj vanjskoj politici, udaljavanje od dugogodišnjih saveznika Sjedinjenih Država u Evropi prema Kremlju.

Related Posts

1 of 407