Svemirski teleskop Euclid snimio rijedak fenomen u svemiru


Svemirski teleskop Euclid snimio je rijedak fenomen nazvan Einsteinov prsten koji otkriva ekstremno zakrivljenje prostora gravitacijom galaksije.

Blistava slika prikazuje obližnju galaksiju, NGC 6505, okruženu savršenim krugom svjetlosti. Prsten daje pogled na udaljeniju galaksiju, koja se nalazi neposredno iza NGC 6505, čija je svjetlost zvijezda savijena oko galaksije u prvom planu.

“Ovo je prekrasno, izvanredno, uzbudljivo i sretno otkriće u našim prvim podacima”, rekao je profesor Stephen Serjeant, astronom na Otvorenom sveučilištu. “Ovako savršen Einsteinov prsten izuzetno je rijedak. Možemo vidjeti pozadinsku galaksiju kroz iskrivljeni prostor i vrijeme vrlo obližnje galaksije u prednjem planu.”, piše Guardian.

Opća teorija relativnosti Alberta Einsteina predviđa da će se svjetlost savijati oko masivnih objekata u svemiru, što znači da se galaksije mogu ponašati kao ogromne leće. Einsteinovi prstenovi moćan su alat za astronome jer otkrivaju objekte koji bi inače bili zaklonjeni od pogleda i pokazuju masu srednje galaksije – uključujući bilo koju skrivenu masu u obliku tamne tvari.

U ovom slučaju, astronomi procjenjuju da se galaksija u prvom planu sastoji od otprilike 11% tamne tvari. Ovo je relativno mali udio s obzirom da se vjeruje da tamna tvar dominira ukupnim sadržajem mase svemira.

Otkrivanje tajni tamne tvari i tamne energije, koje zajedno čine 95% svemira, glavni je cilj misije Evropske svemirske agencije vrijedne milijardu eura. U konačnici, teleskop, koji može otkriti galaksije do 10 milijardi svjetlosnih godina, ima za cilj stvoriti najveću kozmičku 3D kartu ikada napravljenu.

To će omogućiti astronomima da zaključe o distribuciji tamne tvari velikih razmjera i otkriju utjecaj tamne energije, misteriozne sile koja ubrzava širenje svemira.

Teleskop će snimati slike objekata udaljenih do 10 milijardi svjetlosnih godina, ali najnovija slika pokazuje da njegova neusporediva sposobnost oštrih promatranja otkriva i nove strukture u obližnjem svemiru. Galaksija NGC 6505 udaljena je oko 590 m svjetlosnih godina od Zemlje – na korak u kozmičkom smislu – a neimenovana pozadinska galaksija udaljena je 4,42 milijarde svjetlosnih godina.

“Vrlo mi je intrigantno da je ovaj prsten opažen unutar dobro poznate galaksije, koja je prvi put otkrivena 1884.”, rekla je dr. Valeria Pettorino, znanstvenica ESA Euclid projekta. “Galaksija je poznata astronomima jako dugo. Pa ipak, ovaj prsten nikada prije nije promatran. Ovo pokazuje koliko je Euclid moćan, pronalazi nove stvari čak i na mjestima za koja smo mislili da ih dobro poznajemo.”

Related Posts