Nezavisna komisija posjetila Novalića u zatvoru i utvrdila: Nikakva prava mu nisu ugrožena. Ima pravo na pozive i posjete porodice i advokata


Fadilu Novaliću, bivšem premijeru FBiH, koji služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Državnom zatvoru u Vojkovićima, u tom zatvoru nisu prekršena ljudska prava i nije mu ukinuto pravo na telefonske kontakte. Novalić redovno ostvaruje pravo na posjete uže porodice i advokata i ostvaruje pravo na dobijanje paketa s hranom od porodice.

Kao osuđeniku i zatvoreniku za kojeg je i Ustavni sud BiH utvrdio da ga je Sud BiH uz zakonite i nepobitne dokaze osudio za zloupotrebu položaja pri nabavci respiratora ACM812 A tokom pandemije Covid 19 koji su plaćeni iz budžeta oko 10,5 miliona KM, a danas stoje neupotrebljivi u skladištima bolnica u FBiH, Novaliću su jedino kontrolirani i ograničeni oni telefonski pozivi putem koji plasira objave na svojim profilima na društvenim mrežama.

I ta kontrola se vrši u skladu sa zakonom.

Da Novaliću nije prekršeno nijedno pravo, te da u Državnom zatvoru nije diskriminiran u odnosu na druge zatvorenike za Raport je na naš upit potvrdio Zlatko Brkić, predsjednik Nezavisne komisije za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštivanje ljudskih prava osoba nad kojima se izvršavaju kaznene sankcije i druge mjere koje je izrekao u kaznenom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Kaznenim zakonom BiH ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica BiH ili drugi sud u skladu sa zakonom BiH.

Ova Nezavisna komisija je tijelo koje imenuje Parlamentarna skupština BiH i jedini je organ na državnom nivou čija je nadležnost praćenje rada kazneno-popravnih zavoda, a koje Komisija vrši samostalno ili zajedno sa inspektorskim ili drugim nadzornim organima.

Raport je upit Komisiji uputio nakon što su Elmir Jahić i Senad Pećanin, Novalićevi advokati obavijestili javnost da je na njihov zahtjev Nezavisna komisija obavila razgovor sa Novalićem, te nakon što su advokati optužili Komisiju da ‘nije pokazala interes za očiglednu diskriminaciju, kršenje zakona i ljudskih prava od upravnika zatvora.’

No, iz odgovora Raportu iz Komisije koji potpisuje predsjednik Zlatko Brkić vidljivo je da su Novalićevi advokati, a i on sam, još jednom pokušali obmanuti javnost.

Naime, Brkić je potvrdio da je Komisija dobila zahtjev za pristup informacijama od advokata Fadila Novalića u kojem su se oni pored ostaloga, žalili na kršenje ljudskih prava njihovog branjenika, odnosno ukidanje korištenja telefonskih poziva advokatima i porodici.

Komisija je nakon tog dopisa odmah reagirala i na sjednici 15. januara donijela je odluku o upućivanju upućivanju dopisa upravi Zavoda za izvršenje kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine za zahtjevom na očitovanje na navedene tvrdnji.

Tada je donesena i odluka o posjeti Zavodu kako bi se u osobnom kontaktu i razgovoru sa upravom Zavoda i s Novalićem utvrdili stvarno stanje stvari i moguće kršenje ljudskih prava u tom slučaju.

Ali, nakon provjera i posjete Novaliću, Komisija se nije uvjerila u istinitost navoda Novalićevih advokata.

“Nakon dobivenog pisanog odgovora od strane Upravnika Zavoda i obavljenog posjeta Zavodu i razgovora sa gospodinom Novalićem, Neovisna komisija je sjednici održanoj 23. januara 20025. godine utvrdila da se u konkretnom slučaju nije radilo o kršenju ljudskih prava gospodina Novalića i ukidanju prava na ostvarivanja prava na kontakt telefoniranjem, već se radilo samo o primjeni kontrole telefonskih razgovora osuđenika na koja uprava Zavoda ima pravo kada to zahtijevaju opravdani razlozi prema čl. 165. Zakona o izvršenju kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine, a u svrhu sprječavanja daljeg objavljivanja na društvenim mrežama od strane gospodina Novalića”, naveo je za Raport predsjednik Komisije Zlatko Brkić.

Također, nije utvrđeno bilo kakvo diskriminatorno ponašanje prema Novaliću u odnosu na druge zatvorenike, uključujući i nesmetanu dostavu hrane od porodice, a nisu mu uskraćene ni posjete.

“Gospodin Novalić, pored ostaloga, čitavo vrijeme svoga boravka u Zavodu ostvaruje pravo na redovite posjete uže porodice i posjete svojih advokata, dok je za pravo na izvanredne posjete drugih osoba potrebno odobrenje Upravnika Zavoda, u skladu sa čl. 166. Zakona. Neovisna komisija je u skladu sa svojim ovlaštenjima iz čl. 52. Zakona potpuno profesionalno, hitno i odgovorno obavila svoju nadležnost vezano za moguća kršenja ljudskih prava gospodina Novalića u Zavodu, a to je uključivalo i obavljanje povjerljivog razgovora sa osuđenikom kako bi se na izravan i neposredan način upoznalo sa uvjetima boravka u Zavodu i mogućih kršenja ljudskih prava i diskriminacije od strane samog gosp. Novalića”, zaključuje u odgovoru za Raport Zlatko Brkić.

Važno je reći da su članovi Komisije stručnjaci ili poznavaoci pravne ili druge srodne oblasti, kao što su pravosuđe, uprava, penologija, socijalna zaštita, psihologija, pedagogija ili slična oblast.

Ova komisija godinama vrši nadzor uvjeta boravka u zatvorima, ostvaruje kontakt sa zatvorenicima i njihovi razgovori s nekim osuđenikom su povjerljive prirode.

Tokom godina djelovanja ove komisije u različitim sazivima, sve do slučaja Fadila Novalića, na rad ovog tijela koje podnosi godišnje izvještaje Parlamentarnoj skupštini BiH nije bilo primjedbi i pritužbi na njen rad.

Naprotiv, ova komisija je prepoznata kao organ koji je kvalitetno i profesionalno obavljao poslove iz svog domena, a veoma često su adresa kojoj se osuđenici obraćaju.

Očigledne neistine koje Fadil Novalić i njegov advokatski tim u kontinuitetu iznose na račun Suda BiH i Ustavnog suda BiH, sada su se proširile i na jedno tijelo Parlamentarne skupštine BiH i sada je jasno da Novalić u svom rušilačkom pohodu na institucije države ne preza ni od čega, a sve kako bi se predstavio žrtvom i mučenikom, što on sigurno nije.

Jer, tokom dvije godine sudskog procesa protiv Novalića koji je bio javan, protiv njega su izvedeni brojni dokazi koji su nedvosmisleno potvrdili da je Novalić posao nabavke respiratora vrijedan oko 10,5 miliona KM dao firmi neovlaštenoj za uvoz medicinske opreme koja u tom trenutku nije imala na skladištu potrebne respiratore nego je u potragu za njima vlasnik te firme Fikret Hodžić krenuo tek nakon što je avansno i bez ikakve garancije dobio 10, 5 miliona KM iz budžeta.

Related Posts

1 of 381