Povišen vam je CRP? Šta znače određene vrijednosti kod djece i kod odraslih


C – reaktivni protein (CRP) su 1930. godine otkrili William Tillett i Thomas Francis sa Univerziteta Rockefeller koji su opisali treću serološku frakciju ili frakciju C koja se može izolirati od pacijenata zaraženih pneumokokom. Deset godina nakon toga, ljekar Oswald Avery i genetičar Maclyn McCarty opisali CRP kao reaktant akutne faze koji je povećan u serumu pacijenata koji pate iz spektra upalnih podražaja.

CRP je jedan od proteina akutne faze upale, a mjerenje njegove koncentracije u krvi se koristi u dijagnostičke svrhe kao pokazatelj upalne reakcije. U akutnoj upalnoj reakciji količina CRP-a u krvi raste 50.000 puta, dok iznad normalnog nivoa naraste za šest do devet sati, dok vrh dostigne nakon 48 sati.

Iako CRP ne otkriva gdje je upala niti šta ju uzrokuje, CRP nam daje smjernice za liječenje, a određivanje koncentracije C-reaktivnog proteina može se provesti iz uzorka krvi. Kod odraslih se uzorak krvi uzima iz vene, a ako se radi o maloj djeci ili pacijentima s teško dostupnim venama, uzima se uzorak kapilarne krvi. Test krvi zahtijeva malu količinu uzorka, a prije odlaska u laboratorij nije potrebna posebna priprema.

Pružatelji zdravstvenih usluga obično traže test na C-reaktivni protein kako bi pomogli u dijagnosticiranju ili isključivanju određenih stanja, kao što su:

Ako se osjećate bolesno te ste ljekaru s nekim od sljedećih simptoma, doktor bi vas mogao poslati na testiranje razine CRP-a u krvi. Ljekar može tražiti CRP test ako pacijent ima simptome ozbiljne bakterijske infekcije kao što su:

CRP se mjeri u miligramima po litri (mg/L). Normalna vrijednost CRP-a kreće se do 5 mg po litri, a rezultati koji su jednaki ili veći od 8 mg/L ili 10 mg/L smatraju se povišenima.

Vrijednosti CRP-a manje od 3 mg/L smatraju se normalnima i ukazuju na to da u tijelu nema značajnih upalnih procesa. Ove razine su tipične za zdrave odrasle osobe koje nemaju prisutnih hroničnih bolesti. U većini slučajeva niske razine CRP-a ne zahtijevaju daljnju medicinsku obradu.

Vrijednosti između 3 mg/L i 10 mg/L obično predstavljaju normalne ili blago povišen nivo CRP-a. Takvo povišenje često se javlja kod neupalnih stanja, poput trudnoće, sjedilačkog načina života ili kod pušača. Također se može povezati s hroničnim bolestima poput dijabetesa te potencijalno ukazivati na povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Umjerene vrijednosti CRP-a, koje se kreću između 10 mg/L i 100 mg/L, najčešće ukazuju na prisutnost bolesti poput raka ili autoimunih poremećaja. Povišenje u ovom rasponu također se može pojaviti kod akutnih stanja poput srčanog udara ili bronhitisa. Ovi nivoi obično zahtijevaju dodatne pretrage kako bi se povezale s kliničkim simptomima.

Vrijednosti CRP-a između 100 mg/L i 500 mg/L smatraju se izraženim povišenjem i često prate akutne bakterijske infekcije, poput upale pluća. Takav nivo može se pojaviti i kod teških virusnih infekcija ili nakon traume. Ovo povišenje ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem koji zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

Vrijednosti CRP-a veće od 500 mg/L gotovo uvijek ukazuju na tešku akutnu bakterijsku infekciju. Ovakav nivo CRP-a često prati ozbiljne sistemske upalne reakcije, poput sepse. Takva stanja zahtijevaju intenzivnu medicinsku njegu i brzo liječenje.

Što se tiče očekivanih koncentracija C-reaktivnog proteina u zdrave djece i dojenčadi, one se značajno ne razlikuju od koncentracija zabilježenih u zdravoj odrasloj populaciji. Jedina razlika ogleda se u vrijednostima novorođenčadi, gdje se očekuje da će vrijednost CRP varirati 2-5 mg/L tokom prvih nekoliko dana života novorođenčeta. Kasnije se ta vrijednost stabilizira i dostiže slične ili iste vrijednosti kao kod odrasle populacije, piše Zdrastvena Ustanova Jugolab.

Snižene vrijednosti CRP-a koje se javljaju kod djece uglavnom su kratkotrajne prirode, a javljaju se kod:

Koncentracija CRP u krvi trudnice u nekim normalnim stanjima trudnoće ne bi se trebala značajno razlikovati od koncentracije prisutne u zdrave osobe. Uglavnom su to vrijednosti do 10 mg/L, ali u uvjetima određene perinatalne infekcije u krvi trudnice, vrijednost ovog parametra raste.

Zbog toga određivanje njegovog nivoa u krvi može biti od velike važnosti u ranom otkrivanju infekcija koje su najčešći uzroci prijevremenog poroda, što može rezultirati gubitkom ploda. CRP je protein koji ne prolazi placentarnu barijeru i stoga može biti koristan u dijagnosticiranju infekcija u novorođenčadi.

Budući da nivo hs-CRP-a odražavaju razinu upale u tijelu, većina načina za snižavanje visokog CRP-a usmjerena je na smanjenje temeljnih uzroka upale. Možete promijeniti način života kako bi smanjili povišeni CRP, ali drugi faktori koji doprinose (kao što su autoimune bolesti) mogu zahtijevati medicinsku intervenciju.

Fokusirajte se na unos više protuupalnih namirnica poput lisnatog povrća, orašastih plodova, masne ribe i cjelovitih žitarica. S vremenom, protuupalna dijeta puna voća, povrća i vlakana može pomoći u snižavanju nivoa CRP-a.

Kratkoročno gledajući, intenzivna tjelovježba poput dizanja utega ili dugog trčanja mogu povećati nivo CRP-a, zato je važno ne vježbati neposredno prije testiranja razine CRP-a.) Ali dugoročno, redovna tjelesna aktivnost može imati protuupalne učinke na tijelo. Vježbanje ne samo da pomaže smanjiti tjelesnu masnoću (koja pridonosi upali), već može pomoći tijelu da poveća proizvodnju hormona koji se bore protiv upale. Ciljajte na 30 minuta umjerene tjelovježbe pet dana u sedmici.

To mogu biti vježbe poput:

Kada vaše tijelo ima prekomjernu težinu, višak tjelesne masti može doprinijeti upalnim učincima u tijelu, uzrokujući da jetra proizvodi više CRP-a. Drugim riječima, što više masnoće imate u tijelu, to je veći rizik od hroničnih upala i visokog CRP-a. Čak i manji gubitak kilograma može pomoći u smanjenju upale i CRP-a.

Related Posts