Većina biljaka nema toliko sreće da preživi zimu, pogotovo u hladnijim krajevima, bilo da se radi o trajnicama koje hiberniraju do sljedećeg proljeća ili o jednogodišnjim biljkama koje je potrebno presaditi. Postoje idealne metode za prezimljavanje pelargonija ili bilo koje druge flore koju želite zaštititi, ali ovaj postupak bi često trebao uključivati preseljenje vašeg najotpornijeg cvijeća u sigurni dio u domu ili slanje u neki prostoru poput nečijeg staklenika. Bitno je da budete upozoreni: osim prezimljavanja nekih biljaka u vašem vrtu, ako imate i one kućne biljke koje pokušavate održati na životu, svakako ih držite podalje od izravnih izvora topline kao što su otvori za centralno grijanje, radijatori ili kamini, piše Hunker.
Važno je unijeti svoje biljke u grijanu prostoriju kako biste ih zaštitili od zimskog mraza i smrzavanja, ali previše topline može biti štetno – pogotovo s obzirom na to koliko je sobnih biljaka tropskih i prilagođenih uvjetima prašume, uključujući paprati i kalateje. Centralno grijanje posebno je loše za vaše sobne biljke tijekom zime, budući da će suhi uvjeti koje ono pospješuju smanjiti vlažnost koja je ovim biljkama potrebna za razvoj. Kupaonice i kuhinje obično imaju višu razinu vlažnosti od ostatka vašeg doma, pa su stoga izvrsni prostori za držanje. Ipak, postoje načini da zaštitite svoje sobne biljke gdje god bile tokom zime.
Načini za suzbijanje utjecaja centralnog grijanja na vaše sobne biljke
Glavni problem centralnog grijanja je taj što smanjuje vlagu u vašem domu, što dovodi do uvjeta sličnih pustinjskom zraku. Jedan od načina da se ovaj problem riješi u korijenu je ugradnja ovlaživača izravno u vaš sistem centralnog grijanja; ovo je blagodat ne samo za vaše sobne biljke, gdje god one bile tokom zime, već i za zaštitu vaših očiju, grla, pluća i kože (da ne spominjemo kako osušene podne daske mogu početi pucati).
Također možete učiniti više kako biste osigurali da vaše biljke dobiju odgovarajuću količinu vode koja im je potrebna. Poprskajte svoje biljke vodom izravno ili razmislite o tome da nahranite njihovo korijenje stavljanjem kamenčića u pladanj s vodom, a zatim postavite biljku na te kamenčiće. Samo pazite da ne pretjerano zalijete svoje sobne biljke, pogotovo ako su već u vlažnim prostorima poput kupaonice, jer im to može smanjiti unos kisika i dovesti do truljenja korijena, što je teško izliječiti.
Umjesto izravne vode, također možete pokušati zaštititi svoje biljke zvonom: visokim, staklenim pokrovom u obliku zvona koji održava vlažne uvjete oko same biljke. Mogu se koristiti u bilo kojoj prostoriji koju želite, a kao bonus, vašem bi domu mogli dati zabavnu estetiku. Ipak, bez obzira koliko koraka poduzeli da zaštitite svoje sobne biljke od uvjeta isušivanja tokom zime, najbolje ih je držati podalje od centralnog grijanja.