Leteći automobili uskoro bi mogli postati stvarnost: Tehnologija za izradu ovih vozila već postoji


Godina je 2015. “Ludi naučnik” Doc Brown upravo je doveo širom otvorenih očiju tinejdžera Martyja McFlya u budućnost u velikom stilu: u letećem DeLoreanu. Iako putnici kroz vrijeme nisu na svom mjestu, njihov način prijevoza nije. Automobili jure na nebu.

Sada smo 10 godina prošli budućnost zamišljenu u Povratku u budućnost Drugi dio, a još uvijek nema letećih automobila.

Ali automobili u zraku, glavno uporište naučno-fantastičnih i fantastičnih priča od ranih 1900-ih, mogli bi uskoro postati stvarnost. Tehnologija za izradu letećih automobila već postoji, kaže Xiaosong Du, avioinžinjer na Univerzitetu za nauku i tehnologiju Missourija u Rolla.

A neke su firme već letjele prototipovima.

Električna vozila za okomito polijetanje i slijetanje, poput Jobyjevog električnog aviona, mogla bi se jednog dana koristiti kao leteći taksi.

Leteći automobil u stvarnom svijetu najvjerovatnije bi bio križanac između aviona i helikoptera. Avioni trebaju piste pa bi bilo praktičnije da leteći automobil uzlijeće okomito poput helikoptera. Rotirajući noževi stvarali bi uzgon kako bi podigli vozilo s tla. “Kad završi polijetanje,” kaže Du, “možete letjeti kao normalan avion.” Zrakoplovna krila bi se okretala izvan tijela letjelice, omogućujući let s manjim otporom zraka od iskustva s helikopterom.

Druga mogućnost je pričvrstiti propelere na krila letećeg automobila. U početku bi krila bila nagnuta prema gore, kako bi propeleri mogli podići vozilo. Kad automobil poleti, krila bi se nagnula kako bi ležala ravno, poput onih na avionu, kaže avioinžinjer Pat Anderson, bivši direktor Eagle Flight Research Centera na Embry-Riddle Aeronautical University u Daytona Beachu, Florida. “To je kao Transformator.”

Vozila s rotirajućim lopaticama i propelerima ne zvuče baš poput letećih automobila iz naučne fantastike. Čak i ne zvuče baš kao automobili. Umjesto toga, ova bi vozila nalikovala vojnim helikopterima s krilima poput onih u filmovima Avatar, kaže Anderson. Ili krilati helikopteri iz stvarnog svijeta poput V-22 Osprey američke vojske.

Koncept letećeg automobila datira više od jednog stoljeća — a neki su čak poletjeli u nebo. Godine 1947. Convair Model 118 ConvAirCar (prikazano) krenuo je na nesretan probni let u Kaliforniji. Prinudno slijetanje oštetilo je jedno od krila i uništilo automobil, zajedno s bilo kakvom nadom da će ovaj zračni automobil revolucionizirati putovanja.

Jedna od najvećih prepreka ljudima koji putuju letećim automobilima je trošak. Američka firma Alef Aeronautics tako planira prodavati automobile koji mogu voziti po cestama i uzlijetati u nebo. Ovi automobili izgledaju i funkcioniraju slično onima u mnogim naučno-fantastičnim filmovima, ali imaju visoku cijenu. Kada krenu u proizvodnju ove godine, očekuje se da će automobili koštati oko 300.000 dolara svaki.

Za ljude sa skromnijim bankovnim računima, usluga dijeljenja vožnje za leteće automobile — nešto poput Ubera ili Lyfta za nebo — može biti vjerovatnija, kaže Anderson.

Leteći Uberi mogli bi postati uobičajeni za 10 ili 20 godina, predviđa Anderson. Prvo, sigurnost aviona treba uvijek iznova testirati. Savezna uprava za zrakoplovstvo SAD također treba stvoriti propise za leteće automobile. U oktobru je FAA približila industriju uzletu objavivši pravila o upravljanju zračnim taksijem.

Ti se propisi odnose na vrstu električnog vozila. Zbog održivosti, “ljudi su na neki način zaljubljeni u baterije”, kaže Anderson. Ali baterije su teške i — poput onih u električnim automobilima — imaju ograničen domet.

Let oduzima puno snage, posebno tijekom polijetanja. Trenutne punjive litij-ionske baterije napajale bi vožnju letećeg automobila samo 20 do 30 minuta, kaže Du. I dok se automobil koji se isprazni može jednostavno zaustaviti, leteći automobil bi pao s neba. Dakle, Du i mnogi drugi istraživači pokušavaju poboljšati učinkovitost baterije prije nego polete leteći taksi.

Related Posts