Nadstrešnica koja se srušila u Novom Sadu bila teža 23 tone više od dozvoljenog


Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu – Odsek za građevinarstvo i geodeziju, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, izvršio je vještačenje zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu, kako bi se utvrdili uzroci urušavanja. nadstrešnice iznad Glavnog kolodvora 01.11.2024. ulaz u hol zgrade.

U vještačenju se, između ostalog, navodi da je “u trenutku neposredno prije loma konstrukcija nadstrešnice bila opterećena opterećenjem koje je bilo veće od izvorno projektiranog za oko 107 kg/m2, odnosno za oko 23.11. tona”. Stručni tim stručnjaka također je u izvješću naveo kako “smatraju da su vizualni pokazatelji takvog loma morali biti uočljivi u danima koji su prethodili urušavanju nadstrešnice”.

Nadstrešnica Željezničke stanice u Novom Sadu, koja se srušila 1. novembra ove godine, usmrtila je 15, a dvije osobe su teško ozlijeđene. U predistražnom postupku, zbog sumnje da je počinjeno kazneno djelo teško djelo protiv opće sigurnosti u vezi s kaznenim djelom nepropisno i nepropisno izvođenje građevinskih radova, državni je tužitelj Višeg javnog tužiteljstva u Novom Sadu. izdao nalog za vještaka građevinske struke. Nalaz i mišljenje vještaka Fakulteta tehničkih znanosti u Novom Sadu objavljen je na stranicama VJT-a, javlja Nova,rs.

“Napetosti, kao ključni konstruktivni element osiguranja nosivosti i stabilnosti nadstrešnice, u trenutku rušenja bile su u stanju smanjene nosivosti i povećanog opterećenja”, navodi Fakultet u zaključcima proračuna. analiza.

Prema izvještaju, stručni tim vještaka je uvidom na licu mjesta, analizom izvađenih uzoraka, kao i numeričkom analizom utvrdio da stanje čeličnih žica od kojih su izrađeni zatezači (noseći element svakog zatezača je kabel koji se sastoji od 6 čeličnih žica) je degradiran.

“Smanjena nosivost potvrđena je rezultatima laboratorijskih ispitivanja Instituta IMS, prema kojima je u trenutku neposredno prije urušavanja u kvaru bilo oko 40 posto žica u zatezačima. Uzrok ovakvog stanja je korozija koja se pojavila na spoju zatezača i krovnog nosača (krovni nabor). Ovaj nedostatak se mogao utvrditi pregledom konstrukcije tijekom kontrolnih pregleda propisanih u sklopu redovnog održavanja objekta”, navodi se u zaključku.

Ističe se da je do povećanog vlačnog opterećenja u odnosu na izvorni projekt došlo više puta.

„Prilikom gradnje objekta 1964. godine, umjesto nasipnog sloja, s gornje strane nadstrešnice izveden je sloj nearmiranog betona. Ugrađeni sloj nearmiranog betona ima masu za oko 65 kg/m2 veću od mase projektiranog sloja za obrušavanje. Taj nedostatak nije presudno utjecao na nosivost i stabilnost konstrukcije, ali je negativno utjecao na smanjenje rezerve nosivosti izgrađene konstrukcije“, istaknuli su vještaci.

Tokom rekonstrukcije zgrade, koja je započela 2021. godine, projektom je bilo predviđeno uklanjanje “svih slojeva do betona” i izrada novog sloja hidroizolacije i hidroizolacije.

Related Posts

1 of 309