Nakon što je Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine osudio Eldina Hodžića na jedinstvenu kaznu od 20 godina, čime je ubici Alme Kadić umanjio kaznu za čak 15 godina, jer je Hodžić pred Kantonalnim sudom u Sarajevu bio osuđen na 35 godina zatvora ne prestaju reakcije javnosti na ovakvu presudu.
U vrijeme kada je u BiH povećan broj slučajeva femicida i kada svi nadležni izražavaju deklarativno opredjeljenje da su spremni uhvatiti se u koštac sa sve učestalijim ubistvima žena i kroz izricanje većih kazni za ta djela, istovremeno imamo slučaj kada se ubici jedne žene koja je i prije tragične smrti proživljavala pakao zbog Hodžića, a sistem nije adekvatno reagirao, kazna drastično smanji.
Iako su danas pred Vrhovnim sudom FBiH u Sarajevu održani protesti zbog smanjenja kazne Hodžiću, otvoreno je pitanje ko je uistinu kriv i ko je zakazao u ovom predmetu, jer je Vrhovni sud FBiH svoju presudu obrazložio između ostalog i s tim da je Kantonalni sud u Sarajevu optuženom izrekao kaznu koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona.
Pojednostavljeno, Kantonalni sud u Sarajevu je Hodžiću izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, a Krivični zakon FBiH u članu 43. propisuje da maksimalna kazna zatvora može biti izrečena do 20 godina.
Nažalost, zbog grešaka sudija i tužitelja na nižim sudovima, sve češće padaju presude pred Višim sudom FBiH ili Ustavnim sudom BiH i to ne zbog činjenica i dokaza, nego zbog proceduralnih grešaka ili pogrešnog tumačenja zakonskih odredbi.
Najgore je što javnosti do sada nije poznato da je neki sudija ili tužitelj zbog takvih grešaka i odgovarao.
Raport je povodom greške Kantonalnog suda Sarajevo koju ističe Vrhovni sud FBiH, kontaktirao Halila Lagumdžiju, predsjednika Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH.
Lagumdžiju smo pitali kako se može desiti da jedna pravosudna institucija, u ovom slučaju Kantonalni sud u Sarajevu izrekne kaznu koja ne postoji u Krivičnom zakonu FBiH i čak u ponovnom sudskom postupku ponovi tu grešku.
Pitali smo predsjednika VSTV-a da li sudije za koje i Vrhovni sud FBiH utvrdi da su napravili grešku ikome odgovaraju ili je u ovakvim slučajevima primjenjiva ona narodna ‘vuk pojeo magarca’.
Lagumdžija za Raport kaže da iako mu nisu poznati detalji ovog spisa iz informacija dostupnih u javnosti , on smatra da se ovakva greška ne bi smjela desiti, pogotovo krivičarima u sudovima s iskustvom.
“Iz do sada poznatih detalja, nije dobro da se dešavaju takve greške, jer dodatno se srozava povjerenje u rad pravosuđa. Postoji mogućnost da sudije i tužioci disciplinski pa i krivično odgovaraju, ali za to moraju postojati elementi. Mora postojati umišljaj, a za ono što uradi u primjeni zakona, ako nema nekih, laički rečeno zloupotreba , ne može se ni uspostaviti odgovornost. Prvostepenu presudu je donio sud drugog stepena, a tu bi trebali sjediti iskusni sudije, iskusni krivičari, koji iza sebe imaju već karijeru i ne mogu shvatiti šta se desilo”, kaže Lagumdžija.
Jasno je da nema mjestu optimizma da bi se u ovom slučaju mogao pokrenuti neki postupak protiv sudija koji su napravili nedopustivu grešku u ovom predmetu.
Podsjećamo, Vrhovni sud FBiH je Hodžića osudio na 20 godina zatvora za krivična djela nasilje u porodici iz člana 222. stav 6. u vezi sa stavom 1, zatim za ugrožavanje sigurnosti, te za krivično djelo nabavljanje, držanje i nošenje oružja i municije bez odobrenja.
Lagumdžija pojašnjava da kada se u ovakvim slučajevima izriče dugotrajna kazna zatvora, da se ona ne može dosegnuti zbrajanjem kazni za svako od pojedinačnih krivičnih djela ako kazna dugotrajnog zatvora nije propisana niti za jedno od tih djela.
“Znači ne može se zbrajanjem doći do toga već se može izreći maksimalno propisana kazna i čudi me da je prvostepeni sud to zanemario. Dakle, ne može se doći do dugotrajnog zatvora zbrajanjem kazni za djela koja ne propisuju niti za jedno od njih dugotrajni zatvor. To je nešto što se moralo znati”, ocijenio je Lagumdžija za Raport.
Predsjednik VSTV-a kaže da Vrhovni sud FBiH u ovom slučaju nije mogao donijeti drugačiju oduku.
“Vrhovni sud FBiH je pravilno uradio, jer ni za jedno djelo za koje je optužen i osuđen nije propisana kazna dugotrajnog zatvora koja se mogla zbrajati, nije se moglo doći do toga ni kroz izricanje jedinstvene kazne zatvora jer je ona maksimalno 20 godina”, stav je Lagumdžije.
Lagumdžija smatra da je iz prvostepene presude u ovom slučaju vidljivo da je Kantonalni sud u Sarajevu imao dobru volju da izrekne kaznu dugotrajnog zatvora iako to nije po zakonu mogao.
Nažalost, porodica Alme Kadić od ovakvih tumačenja i ranije iskazane volje, nema nikakve koristi. Njima je jedino preostalo da podnesu apelaciju Ustavnom sudu BiH, a zbog čega je neko odlučio da ubici njihove kćerke i sestre izrekne kaznu koju ne propisuje Krivični zakon FBiH i time ga faktički ‘pomiluje’ za sada se ne zna.
Podjednako je zabrinjavajuće i alarmantno ako nam u pravosuđu, u ovom slučaju Kantonalnom sudu Sarajevo sude takve neznalice kao i ako je do ovakve greške došlo namjerno, u što su javno već izrečene sumnje u brojnim reakcijama javnosti.