SpaceX Super Heavy raketni nosač visok kao zgrada od 20 katova ponovno se pojavio na nebu iznad Južnog Teksasa nekoliko minuta nakon poletanja u oktobru, upalivši svoje motore kako bi usporio pad natrag prema Zemlji.
U pothvatu bez presedana, booster je oduševio publiku preciznim slijetanjem u zraku u ruke lansirnog tornja.
Zadivljujući spektakl – dio probnog leta SpaceX-ovog Starshipa, najsnažnijeg raketnog sistema ikada konstruiranog – bio je trenutak kojem su mnogi gledatelji svjedočili putem live streama i prijenosa. Ali samo oni koji su se fizički nalazili blizu mjesta lansiranja doživjeli su gromoglasnu buku događaja.
Dok se Super Heavy booster vraćao na točno određeno slijetanje, začuo se zvučni prasak koji je parao uši.
“To je doista bila jedna od najglasnijih stvari koje sam ikada čuo ili doživio”, rekao je Noah Pulsipher, student primijenjene fizike na Sveučilištu Brigham Young u Provu, Utah, i koautor nedavne studije o buci povezanoj s lansiranjem Starshipa, piše CNN.
Zvuk, vidljiv kilometrima daleko na popularnom turističkom odredištu, bio je glasan poput pucnja iz neposredne blizine, prema studiji objavljenoj u novembru u časopisu JASA Express Letters.
Očekuje se da će slični zvučni udari zazvoniti svaki put kada SpaceX vrati Super Heavy booster natrag na svoje mjesto za lansiranje Starbase, koje se nalazi u blizini Brownsvillea u Teksasu, na meksičkoj granici na najjužnijem dijelu države. Do sada je tvrtka izvela šest probnih letova potpuno složene rakete Starship iz tog područja, ali do sada je samo na letu u oktobru – Letu 5 – Super Heavy booster vraćen na slijetanje.
Savezni regulatori već su dali zeleno svjetlo sljedećem probnom letu, Letu 7, na kojem bi se Super Heavy booster mogao vratiti na slijetanje.
Kao niži stupanj sustava Starship, pojačivač u početku gura svemirsku letjelicu Starship, gornji stupanj rakete, prema orbiti prije nego što se vrati na lansirnu rampu.
Zvučni udari povezani s tim manevrom mogli bi izazvati nove ekološke probleme za razvojni program raketa koji je već zaglavljen u njima.
Problemi povezani sa zvučnim udarom mogu uključivati potencijalno oštećenje sluha ili rezultirati manjim strukturnim problemima za zgrade u području blizu Meksičkog zaljeva.
SpaceX nije odgovorio na zahtjev za komentarom za ovaj članak, ali izvršni direktor Elon Musk umanjio je nedavna izvještaja o rizicima zvučnog udara.
“Starbase je područje koje doživljava oluje i uragane koji su puno ozbiljniji od lansiranja Starshipa”, objavio je Musk na X, platformi društvenih medija prije poznatoj kao Twitter koju je kupio 2022. Dodao je kako vjeruje da bi izvještaj o fenomenu trebala reći , “Lansiranja brodova ne uzrokuju štetu.”
No iako nisu javno prijavljeni nikakvi slučajevi uništavanja imovine nakon prvog mekog slijetanja Super Heavyja u oktobru, istraživači su rekli da im je potrebno više podataka kako bi u potpunosti razumjeli rizike.
“Mislim da se ovo mora pažljivo promatrati”, rekao je dr. Victor Sparrow, profesor i direktor poslijediplomskog studija akustike na Penn Stateu koji nije bio uključen u studiju. “Neki ljudi su osjetljiviji (na buku), a tim osjetljivim ljudima to bi mogao biti problem.”
A ako SpaceX ostvari svoju namjeru lansiranja desetaka, ako ne i stotina, letova Starshipa godišnje, postavlja se pitanja o tome kako bi lokalna zajednica koja okružuje mjesto lansiranja tvrtke mogla reagirati – i može li mega raketa izazvati isti otpor kao i druge vozila visokog profila koja su izazvala kontroverze oko zvučnog udara.
Zvučni udari postali su dio javne svijesti tokom pojave nadzvučnih zračnih putovanja sredinom 20. stoljeća.
Oštar zvuk buke javlja se kada objekt putuje brže od brzine zvuka, koja varira ovisno o čimbenicima kao što je temperatura zraka, ali je obično oko 1235 kilometara na sat.
Taj se fenomen smatra jednim od ključnih razloga za propast Concordea, nadzvučnog britansko-francuskog putničkog zrakoplova koji je prepolovio vrijeme transatlantskih letova, ali je prekinuo promet 2003.
SpaceX-ova lansiranja raketa sada vraćaju razgovore o zvučnom bumu u prvi plan.