Demonstranti na ulicama Seula slave dok južnokorejski predsjednik povlači trupe


Mnoštvo demonstranata klicalo je rano u srijedu ispred južnokorejskog parlamenta nakon što je predsjednik zemlje dramatično povukao naredbu o uvođenju vojnog zakona što je izazvalo haotične scene u Seulu.

U neočekivanom kasnonoćnom TV obraćanju, predsjednik Yoon Suk Yeol objavio je da nameće vojnu vladavinu, rekavši da je ona potrebna za zaštitu zemlje od “sjevernokorejskih komunističkih snaga” i za “eliminiranje protudržavnih elemenata”.

Naredba je izazvala nemire, privukavši tisuće prosvjednika pred vrata ispred Narodne skupštine.

Zastupnici – neki su se penjali oko zidova parlamenta – izbjegli su policijske redove kako bi se okupili i izglasali naredbu, ali je vojska rekla da će ona ostati dok je ne opozove sam predsjednik.

Zatim je u ranim satima, u iznenadnom preokretu, Yoon Suk Yeol rekao da će vanredno stanje biti ukinuto i da će se trupe povući.

“”Maloprije, postojao je zahtjev Nacionalne skupštine da se ukine izvanredno stanje, a mi smo povukli vojsku koja je bila raspoređena za operacije izvanrednog stanja”, rekao je Yoon u televizijskom obraćanju oko 4:30 ujutro.

“Prihvatit ćemo zahtjev Narodne skupštine i ukinuti izvanredno stanje na sjednici vlade”, dodao je.

Zaokret je doživio likovanje prosvjednika koji su izdržali niske temperature kako bi bdjeli. Pripadnici mase uzvikivali su “Pobijedili smo!” dok je jedna osoba lupala u bubanj, izvijestio je AFP.

Ratni zakon znači vladavinu vojnih vlasti u vrijeme nužde i može značiti suspenziju normalnih građanskih prava.

Nije nametnut u Južnoj Koreji otkako se zemlja vratila demokraciji 1987. godine.

Posljednji put korišten je 1979. godine, nakon atentata na dugogodišnjeg vojnog vladara Park Chung Heeja tijekom državnog udara.

Yoonova vlada ozbiljno je pogođena od aprila kada je oporba uvjerljivo pobijedila na općim izborima u zemlji.

Također je bio upleten u nekoliko korupcijskih skandala – uključujući jedan koji uključuje prvu damu koja je prihvatila Dior torbu, i drugi oko manipulacije dionicama.

Ove je sedmice opozicija predložila smanjenje proračuna za Yoonovu vladu, koja nije mogla uložiti veto.

Opozicija je također krenula s opozivom članova vlade i tužitelja, uključujući čelnika vladine revizorske agencije jer nije istražio Prvu damu.

Kada je objavio svoju šokantnu odluku da uvede vojnu vladavinu, predsjednik Yoon isprva je okrivio Sjevernu Koreju, ali se onda obrušio na opoziciju, optužujući ih da koriste svoju većinu kako bi paralizirali plan njegove vlade.

Yoonov potez izazvao je zaprepaštenje i u inostranstvu. Glasnogovornik američkog State Departmenta rekao je da je savezništvo s Južnom Korejom ostalo “čvrsto”.

No dodali su: “Nastavljamo promatrati s ozbiljnom zabrinutošću i nastavit ćemo vrlo pažljivo pratiti razvoj događaja na terenu.”

Glasnogovornik britanskog premijera Sir Keira Starmera također je rekao da njegova vlada “pomno prati situaciju”.

Related Posts

1 of 294