Evropska unija daje ogromnu podršku procesu digitalizacije u BiH. Vlast i drugi korisnici samo je trebaju znati iskoristiti


Digitalna tranzicija BiH u punom kapacitetu još nije zaživjela, ali ovaj proces jedan je od uvjeta na evropskom putu naše zemlje koji će njene institucije morati što uspješnije savladati i dostići zadovoljavajući nivo.

Ipak, u odnosu na mnoge druge oblasti, digitalizacija doživljava značajniji napredak, a građani s nestrpljenjem očekuju da zažive svi aspekti ovog procesa koji bi olakšali obavljanje svih onih poslova vezanih za administrativne usluge koje su u BiH odavno poznate kao dugotrajna i iscrpljujuća obaveza ispred brojnih šaltera, u kojoj uvijek „fali još jedan papir“.

No, digitalizacija je kompleksan i skup proces i BiH ne bi mogla poduzeti niz neophodnih koraka bez pomoći Evropske unije, koja kroz razne projekte godinama podržava unapređenje digitalne transformacije svih segmenata bh. društva.

Posebno je važno što EU kroz finansijsku i stručnu pomoć podstiče istraživanje i inovacije, što je od ključne važnosti za korištenje visoko sofisticiranih tehnologija i vještina.

Uprava za indirektno oporezivanje BiH, Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, Vanjskotrgovinska komora BiH, samo su neke od bh. institucija koje su napravile ogroman pomak u digitalizaciji uz pomoć Evropske unije.

Rad ovih institucija odnosi se na usluge koje koristi veliki broj fizičkih i pravnih lica, o čemu ćemo detaljnije pisati u nastavku teksta, pa je stoga efekat postignut u digitalnoj tranziciji utoliko značajniji.

Pred Bosnom i Hercegovinom još je mnogo izazova koji se odnose na proces digitalizacije, a podršku u njihovom savladavanju EU daje kroz nekoliko projekata u našoj zemlji.

U posljednje vrijeme aktuelni su projekti EU4DigitalSME koji zajedno sa projektom ”Go Digital in Bosnia and Herzegovina“ čini dio programa Evropske unije EU4SMEs za digitalnu transformaciju malih i srednjih preduzeća i koji EU finansira sa 14 miliona eura.

Nedavno je Bosna i Hercegovina potpisala i sporazum o učešću u EU programu Digitalna Evropa, što predstavlja značajan korak ka unapređenju uslova za rad i razvoj malih i srednjih preduzeća u oblasti digitalizacije.

Ovaj sporazum će omogućiti pravnim i fizičkim licima u Bosni i Hercegovini da apliciraju za bespovratna sredstva Evropske unije u oblasti digitalizacije i to pod istim uslovima pod kojim će se prijavljivati i aplikanti iz cijele Evrope.

Program Digitalna Evropa, s budžetom od 7,5 milijardi eura za period 2021.-2027., ima za cilj jačanje infrastrukture i kapaciteta u ključnim oblastima kao što su superračunarstvo, vještačka inteligencija, cyber sigurnost i digitalne vještine.

Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH, ambasador Johann Sattler, ranije je izjavio da Digitalna Evropa predstavlja ambicioznu viziju EU za budućnost u kojoj svaki građanin, svaka kompanija i sve javne usluge u Evropi mogu iskoristiti prednosti digitalnih tehnologija.

„Potpisivanje sporazuma o pridruživanju programu Digitalna Evropa pruža značajnu priliku za Bosnu i Hercegovinu da unaprijedi svoju digitalnu transformaciju u gotovo svim sektorima ekonomije i društva, uključujući digitalizaciju javnih usluga.

Zadovoljstvo mi je što će Bosna i Hercegovina, kao zemlja čija je budućnost u EU, učestvovati u Programu koji će podsticati istraživanje i inovacije, što je od ključne važnosti za korištenje visoko sofisticiranih tehnologija i vještina, kao što su umjetna inteligencija i računarstvo visokih performansi. To je jedini način za osiguranje uspjeha u globalnom tržišnom natjecanju.

Digitalni inovacioni hubovi, koji su u Bosni i Hercegovini pilotirani zahvaljujući podršci EU, dobar su primjer pomoći malim i srednjim preduzećima u procesu digitalne transformacije.

EU ostaje posvećena podršci digitalnom napretku Bosne i Hercegovine i nastavit će saradnju sa vlastima kako bi se osiguralo da zemlja u potpunosti iskoristi prednosti programa Digitalna Evropa, kao i drugih mogućnosti finansiranja EU“, rekao je ambasador Sattler.

I u Ministarstvu prometa i komunikacija BiH za Raport su kazali da najvažnije inicijative za unapređenje digitalne infrastrukture i usluga su vezane za ulazak BiH u program EU Digitalna Evropa, a da je Sporazum o pristupanju u procesu ratifikacije.

„U skladu sa Sporazumom, BiH ima pravo da učestvuje u programu retroaktivno, i to od početka 2024. godine. No, kao uvjet za apliciranje za sredstva u pojedinim oblastima Programa, a u skladu sa Javnim pozivima koje raspisuje EU, učesnici bi trebali biti “registovani” kao članovi EDIH-a, tj. Evropskog digitalnog haba za inovacije. Ministarstvo je u fazi pripreme Javnog poziva za izbor Digitalnih inovacijskih centara za Evropske digitalne inovacijske centre (European Digital Innovation Hub – EDIH), čija je svrha identifikacija i selekcija kandidata u Bosni i Hercegovini koji će odlučiti da učestvuju u javnim pozivima za sufinansiranje projekata i apliciraju na javni poziv u skladu sa procedurama Evropske komisije. Javni poziv predstavlja prvu fazu procesa, gdje je potrebno da države koje su pristupile programu Digitalna Evropa (DEP) naprave svoju predselekciju i da je dostave Evropskoj komisiji, koja će objaviti drugu fazu procesa. Druga faza procesa odvijat će se u skladu sa evropskim propisima“, naveli su iz MPK BiH za Raport.

Dalje su naveli da će Ministarstvo izvršiti predselekciju kandidata koji će biti predloženi Evropskoj komisiji za daljnji postupak odabira i (su)financiranja Evropskih digitalnih inovacijskih centara.

„Pravo prijave na ograničeni poziv Europske komisije u okviru programa Digitalna Europa u kojem je moguće ostvariti 50 posto sufinanciranja, imat će samo oni kandidati iz Bosne i Hercegovine koji će biti predloženi od Ministarstva. EDIH je jedinstveni (samostalni) pravni subjekt ili konzorcij organizacija komplementarne specijalizacije i djelatnosti i neprofitnog karaktera koji pruža podršku poduzećima i drugim sudionicima u procesima digitalne transformacije. EDIH-ovi primarno trebaju pružati usluge u ključnim područjima programa Digitalna Europa: umjetnoj inteligenciji i/ili računarstvu visokih performansi. Međutim, dobili smo informaciju koja se tiče ovog procesa predselekcije EDIH-a da pozivi za odabir za dalju selekciju EDIH-a koju će da radi EU, neće biti aktuelan prije druge polovine naredne, 2025. godine”, istakli su iz Ministarstva, dodajući da se pozivi za sufinansiranje projekata u okviru Programa Digitalna Europa se kontinuirano objavljuju na zvaničnom web sajtu EC-a.

Related Posts

1 of 176